Ledwie weszły do obiegu, a już są z nimi problemy w Belgii. Nowe banknoty o nominale 5 euro, które na początku miesiąca trafiły do portfeli Europejczyków, nie są wszędzie akceptowane.

Nowe banknoty wyróżnia znak wodny przedstawiający mitologiczną postać - Europę, taki sam portret znajduje się na hologramie. Trudniej będzie te pieniądze podrobić, bo do produkcji wykorzystano najnowsze technologie. Ale, co ciekawe, w Belgii niektórzy sprzedawcy odmawiają ich przyjmowania. "Detektory sygnalizują, że są to banknoty fałszywe. Część z nich odrzucana jest też przez maszyny do opłat parkingowych" - tłumaczy jeden z brukselskich sklepikarzy.

Belgijski Bank Centralny uważa, że powodem problemów jest przestarzałe oprogramowanie detektorów do wykrywania fałszywych pieniędzy w sklepach. "W Belgii już pod koniec 2011 roku informowaliśmy, że trzeba się przygotować do nowej sytuacji. Banki w całym kraju nie mają z tym problemu" - odpowiada Marc Vanwooren z belgijskiego Banku Centralnego i wyraża nadzieję, że problemy zostaną bardzo szybko rozwiązane.

Obecnie w obiegu są obie serie banknotów - ta najnowsza i ta, którą wyemitowano 11 lat temu. Z biegiem czasu stare banknoty będą stopniowo wycofywane.

Reklama