Właściciel jednej z prywatnych firm kurierskich chce odszkodowanie od państwa za utrzymywanie monopolu Poczty Polskiej. Spółka Integer, która jest właścicielem InPost twierdzi, że polskie państwo zbyt opieszale wprowadzało przepisy liberalizujące rynek przesyłek pocztowych.
Reklama

Chodzi o zwolnienie z podatku VAT usług Poczty Polskiej. Spółka Integer oszacowała swoje straty w związku z nierównym traktowaniem przez państwo dwóch firm działających na tym samym rynku i chce od państwa 35 milionów odszkodowania. Prywatny operator twierdzi, że stracił miliony, bo w przetargach, gdzie rywalem była Poczta Polska nie był w stanie zaoferować niższej ceny. W konsekwencji nie mógł skutecznie rywalizować o klientów.

Spółka Integer powołuje się na brytyjski precedens. Trybunał Sprawiedliwości uznał, że brytyjski operator TNT może być zwolniony z VAT tylko na świadczenie usług powszechnych. Wszelkie zlecenia komercyjne powinny być obciążone stawką podatku VAT. Taka jest wykładnia dyrektywy pocztowej i Polska dopiero w tym roku wprowadziła te przepisy w życie.