"Lotos praktycznie zakończył remont i od przyszłego tygodnia produkcja wróci na normalny poziom. Łączny koszt to ok. 90 mln zł" - powiedział Sokołowski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że większość kosztów zostanie wykazane w II kw., ale część zakupów części zamiennych i komponentów koniecznych do wykonania prac wykonano już w I kw.

"Po remoncie rafineria może pracować bez przerw przez kolejne 5 lat. Co prawda polskie przepisy mówią o okresie 4-letnim, ale przy odpowiednich przeglądach można to wydłużyć" - oszacował Sokołowski.

Przestój miał trwać od 29 marca do 10 maja br. Zakres remontu "Wiosna 2013" obejmuje 51 instalacji, ponad 5 tys. urządzeń oraz 2,5 tys. aparatów i rurociągów.

Pod koniec kwietnia Sokołowski powiedział agencji ISBnews, że przestój remontowy rafinerii zmniejszy o ok. 8% roczny potencjał przerobowy Grupy Lotos. Według niego, odbić się to może na przerobie ropy w II kw., ale w ujęciu rocznym raczej będzie neutralne.

Grupa Kapitałowa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. W 2012 r. Grupa Lotos odnotowała 33 mld zł skonsolidowanych przychodów.