Notowany ostatnio spadek wartości akcji Grupy Azoty z Tarnowa pokazuje negatywny wpływ polityki na biznes, poinformował agencję ISBnews prezes spółki Jerzy Marciniak. Według niego sektor chemiczny, a szczególnie Grupa Azoty powinny zostać obszarami strategicznymi w polityce państwa.

"Ostatni spadek kursu akcji Tarnowa to nie tylko efekt zamieszania wokół Acronu, ale także sprzedaży dużego pakietu akcji przez Skarb Państwa. Generalnie jednak polityka przeszkadza biznesowi - co widać na naszym przykładzie- , choć problem Acronu trwa od roku" - powiedział w rozmowie z ISBnews Marciniak.

Prezes Azotów przypomniał, że grupa kapitałowa z Tarnowa od początku traktowała wezwanie tej spółki za wrogie. Jednocześnie, w obronie przed kolejnymi tego typu próbami powiększono Grupę Azoty tak, aby zdecydowanie zwiększyć jej kapitalizację i przez to zmniejszyć jej dostępność.

"Niemniej dopóki SP nie zechce sprzedać swoich udziałów, Acron spółki nie kupi. Może ewentualnie skupić na rynku tyle akcji, by uzyskać miejsce w radzie nadzorczej" - wyjaśnił prezes Grupy Azoty.

Jednak w jego ocenie jest wiele sposobów obrony przed takim członkiem w RN. Nie zmienia to jednak faktu, że wiązałoby się to z odtajnieniem dla konkurenta wielu informacji o spółce. Niemniej nie jest to przejęcie.

"W tym kontekście chcielibyśmy, aby państwo uznało chemię za segment strategiczny, a Grupę Azoty za spółkę strategiczną. Dlatego, że zużywamy ponad 20% gazu sprzedawanego w Polsce, a także gwarantujemy bezpieczeństwo polskim rolnikom" - podkreślił Marciniak.

Zdaniem szefa Grupy Azoty "strategiczna" powinna oznaczać zapis, że skarb państwa nigdy i za żadną cenę nie sprzeda swojego pakietu akcji. Ten pakiet powinien być gwarantem stabilizacji spółki.

"Wbrew powszechnej opinii SP jest dobrym akcjonariuszem, który pozwala inwestować. Co prawda bierze wysoką dywidendę, ale takie jego prawo" - podsumował w rozmowie z ISBnews Marciniak.

Grupa Azoty jest jedną z największych w europejskiej branży chemicznej, obecna jest w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Jednostką dominującą są Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2008 roku. Zgoda Komisji Europejskiej na włączenie do grupy Azoty ZA Puławy wydana została 18 stycznia 2013 r.

Dominującym udziałowcem w Azotach jest Skarb Państwa posiadający 45,13% akcji. Wśród akcjonariuszy mniejszościowych znajdują się W. Kantor wraz z podmiotami powiązanymi (w tym Grupa Acron) - 15,34% akcji oraz OFE ING i Aviva posiadające odpowiednio 9,96% i 9 7,86% akcji. .