Grupa Integer.pl do końca 2013 roku uruchomi 2.000 Paczkomatów InPost w Wielkiej Brytanii, podała spółka w komunikacie. Dotychczas rozlokowała tam 200 urządzeń. Koszty związane z wejściem do Wielkiej Brytanii Integer.pl szacuje na 45 mln euro, ale zakłada, że po trzech latach wpływy z tego rynku będą stanowiły do 25% przychodów grupy.

"Potencjał brytyjskiego rynku e-commerce jest niemal 14 krotnie większy niż w Polsce. Nie ma w Europie drugiego takiego kraju, w którym w tak dynamicznym tempie rozwija się sprzedaż online, a co za tym idzie - konieczność zapewnienia profesjonalnej obsługi logistycznej. Koszty związane z wejściem do Wielkiej Brytanii szacujemy na 45 mln euro, ale zakładamy, że już po trzech latach wpływy z brytyjskiego rynku będą stanowiły nawet 25% naszych przychodów" - powiedział prezes Grupy Integer.pl Rafał Brzoska, cytowany w komunikacie.

Spółka podaje, że Paczkomaty InPost będą udostępniane w Wielkiej Brytanii zarówno w ramach współpracy z lokalnymi operatorami i firmami kurierskimi, jak też bezpośrednio z branżą e-commerce. Grupa oferuje pełną obsługę logistyczną dla 120 tys. brytyjskich e-sklepów, które stanowią 95% rynku e-commerce w UK.

"Otwarty, łączony model działania, pozwalający na wielokanałowy dostęp do milionów klientów stanowi gwarancję rentowności projektu przy wyższej marżowości usług, co zapewni Grupie Integer.pl szybszy zwrot z inwestycji. 'Brytyjski model sprzedaży' stanowić może przełom w międzynarodowej ekspansji Paczkomatów InPost" - czytamy dalej.

Analogiczną politykę sprzedażową Grupa Integer.pl zakłada na kolejnych rynkach, na których rozwijana będzie sieć urządzeń do całodobowego nadawania i odbierania przesyłek. Plany w tym zakresie na 2013 rok obejmą - poza Wielką Brytanią - m.in. Francję, Węgry, Turcję, Norwegię i Szwecję, a tegoroczne inwestycje w rozwój sieci szacowane są nawet na miliard euro. Ponadto, w ciągu najbliższych dwóch lat Paczkomaty InPost mogą pojawić się również w obu Amerykach, a potem także w Azji.