"Inflacja poniżej jednego procenta jest wyraźnie poniżej celu. Jeśli więc pojawi się ryzyko utrzymania się takiej inflacji w dłuższym okresie, to wówczas RPP może rozważyć kolejną obniżkę stóp" - powiedział Belka na konferencji prasowej.

Inflacja konsumencka wyniosła w lutym 1,3% r/r, natomiast w kolejnych miesiącach spodziewane jest jej dalsze obniżenie.

"Na pewno jednak możliwe jest zarówno utrzymanie stóp, jak i ich obniżenie - nigdy nie ryglowaliśmy drzwi przed obniżkami. Dziś nikt nie oczekiwał obniżek, rynek nie został zaskoczony. Nie obiecujemy ich także za miesiąc" - dodał szef banku centralnego.

Według niego, RPP musi także patrzeć na to, co jest w realnej sferze gospodarki. Pogorszenie czy pogorszenie tendencji także będzie mieć wpływ na decyzje Rady, zaznaczył.

RPP utrzymała dziś stopy procentowe na niezmienionych poziomach (3,25% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

W komunikacie po poprzednim posiedzeniu Rada napisała, że "marcowa decyzja stanowi dopełnienie rozpoczętego w listopadzie 2012 r. cyklu łagodzenia polityki pieniężnej". Później jednak jej przedstawiciele sygnalizowali, że jeśli rzeczywistość gospodarcza jest inna niż w projekcji banku centralnego, nie można będzie wykluczyć nawet dalszego luzowania polityki pieniężnej.