Jeśli inflacja utrzymywałaby się w dłuższym okresie poniżej 1,0% r/r, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) mogłaby rozważyć kolejną obniżkę stóp, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marek Belka.

"Inflacja poniżej jednego procenta jest wyraźnie poniżej celu. Jeśli więc pojawi się ryzyko utrzymania się takiej inflacji w dłuższym okresie, to wówczas RPP może rozważyć kolejną obniżkę stóp" - powiedział Belka na konferencji prasowej.

Inflacja konsumencka wyniosła w lutym 1,3% r/r, natomiast w kolejnych miesiącach spodziewane jest jej dalsze obniżenie.

"Na pewno jednak możliwe jest zarówno utrzymanie stóp, jak i ich obniżenie - nigdy nie ryglowaliśmy drzwi przed obniżkami. Dziś nikt nie oczekiwał obniżek, rynek nie został zaskoczony. Nie obiecujemy ich także za miesiąc" - dodał szef banku centralnego.

Według niego, RPP musi także patrzeć na to, co jest w realnej sferze gospodarki. Pogorszenie czy pogorszenie tendencji także będzie mieć wpływ na decyzje Rady, zaznaczył.

RPP utrzymała dziś stopy procentowe na niezmienionych poziomach (3,25% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

W komunikacie po poprzednim posiedzeniu Rada napisała, że "marcowa decyzja stanowi dopełnienie rozpoczętego w listopadzie 2012 r. cyklu łagodzenia polityki pieniężnej". Później jednak jej przedstawiciele sygnalizowali, że jeśli rzeczywistość gospodarcza jest inna niż w projekcji banku centralnego, nie można będzie wykluczyć nawet dalszego luzowania polityki pieniężnej.