Do uchwalenia ustawy medialnej potrzebna jest zgoda polityczna, podkreśla minister kultury Bogdan Zdrojewski. Prace nad projektem zatrzymały się na etapie wyboru jednego z czterech wariantów finansowania mediów publicznych.

Bogdan Zdrojewski nie chciał określić, kiedy projekt ustawy medialnej ujrzy światło dzienne. Decyzja o wyborze jednego z czterech wariantów jest podyktowana zgodą polityczną, która pozwoli na przejście projektu ustawy przez cały proces legislacyjny - mówił dziennikarzom.

Bogdan Zdrojewski wyjaśnił, że jednym wariantów jest ustanowienie powszechnej, mniejszej niż abonament opłaty audiowizualnej. Drugi wariant zakłada powstania funduszu misji publicznej czyli finansowanie mediów z budżetu państwa. Trzeci wariant polegałby na połączeniu kilku źródeł finansowania, a czwarty zakłada funkcjonowanie mediów publicznych w obecnych warunkach prawnych.

Minister Kultury powiedział też, że nie będzie dyskutował z Ministrem Administracji i Cyfryzacji za pośrednictwem mediów. Dziś na antenie radiowej Jedynki Michał Boni po odpowiedź na pytanie o termin wejścia w życie nowej ustawy medialnej odesłał właśnie do Bogdana Zdrojewskiego.