Projekt nowego finansowania mediów publicznych ma być gotowy "w wersji roboczej" z końcem czerwca. To, czy przekształci się w ustawę i w jakim tempie, zależy od zgody politycznej, powiedział IAR Bogdan Zdrojewski.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, nadzorujący prace nad projektem, podkreślił, że zależy mu na tym, by opłata nie była wysoka, ale powszechna. Zaznaczył, że projekt ma wykluczyć podwójne opodatkowanie oraz chronić osoby w najtrudniejszej sytuacji materialnej, szczególnie gdy gospodarstwo domowe jest prowadzone przez emeryta lub rencistę i jest on jedynym domownikiem.

Jest również poszukiwane rozwiązanie pozwalające na nieobciążanie nadmiernymi opłatami takich firm jak hotele. Bardzo ważną kwestią jest też pozostawanie w zgodzie w prawem unijnym regulującym zasady pomocy publicznej. Te zasady muszą być respektowane w przypadku finansowania mediów publicznych.

Bogdan Zdrojewski w wypowiedzi dla Informacyjnej Agencji Radiowej podkreślił, że zależy mu na uniknięciu błędów, które popełniły inne kraje. Dwa - według słów ministra - zdecydowały się na rozwiązania "wątpliwe albo bardzo ryzykowne". W efekcie Bruksela wszczęła wobec nich przewidziane prawem postępowania, dodał minister.