Podział częstotliwości radiowych na szybki internet da impet inwestycjom. Play i T-Mobile wydadzą na rozbudowę sieci pół miliarda złotych. Chętnych do zgarnięcia tych pieniędzy nie zabraknie.
Dostawcy infrastruktury telekomunikacyjnej – Ericsson, Huawei, Alcatel Lucent, Nokia Siemens Networks – stają do walki o pieniądze na budowę infrastruktury. Niemałe, bo do podziału będzie 0,5–0,6 mld zł, które tylko Play i T-Mobile wydadzą przez najbliższe dwa lata na inwestycje w mobilny internet LTE. Pozwolą one obu firmom na wprowadzenie oferty szybkiego mobilnego dostępu do sieci, obecnie zarezerwowanego dla Plusa i Cyfrowego Polsatu.
Najbardziej agresywnie ustawia się w tej rywalizacji Ericsson. Szwedzki dostawca w ubiegłym roku wygrał kontrakt na głównego dostawcę infrastruktury LTE dla Polkomtelu, operatora sieci Plus. Batalia o kontrakt trwała wiele miesięcy głównie z największym rywalem – chińskim Huaweiem. Ten ostatni musiał się zadowolić ostatecznie pozycją drugiego dostawcy. Teraz obie firmy zmierzą się w walce o pieniądze, które na LTE wyda Play, czwarty co do wielkości operator. – Wybierzemy dostawcę w przetargu – zapowiada Joergen Bang-Jensen, prezes Playa.