UBS ma do końca 2013 roku sprzedać udziały w Alior Banku, do którego należy trzecia największa sieć bankowa w Polsce – twierdzą anonimowi informatorzy agencji Bloomberg. UBS może już w przyszłym miesiącu rozpocząć zbieranie ofert. Wartość rynkowa banku sięga 4,7 mld zł. 

„To szybko rozwijający się biznes innowacyjny, kierowany przez jeden z najsilniejszych w Polsce zespołów menedżerów”, którzy zbudowali trzecią największą sieć „zaledwie” w ciągu czterech lat – podkreślają w swoim raporcie Armen Gasparian i David Nagle, analitycy sektora bankowego w Renaissance Capital.

Polska w ostatnich trzech latach była jednym z najbardziej aktywnych rynków w Europie w odniesieniu do transakcji dotyczących banków i firm ubezpieczeniowych. Hiszpański Banco Santander przejął Bank Zachodni WBK i Kredyt Bank, austriacki Raiffeisen Bank International kupił Polbank, niemiecki ubezpieczyciel Talanx nabył Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta.

W zeszłym tygodniu polski rząd sprzedał 12,2 proc. PKO Banku Polskiego za 1,7 mld dolarów, a włoski UniCredit pozbył się 9,1 proc. akcji Banku Pekao, drugiego kredytodawcy kraju.

Alior Bank został założony w 2008 roku, osiągnął rentowność po 28 miesiącach i za pierwsze dziewięć miesięcy zeszłego roku zapewnił zwrot z akcji rzędu 23 proc. Od czasu giełdowego debiutu w grudniu ubiegłego roku akcje Alior Banku podrożały o 29 proc. do 73,65 zł za jeden papier.

Zdaniem Marty Czajkowskiej-Bałdygi, analityka KBC Group w Warszawie, udziały Alior Banku mogą zainteresować austriacki Erste Group Bank, francuski BNP Paribas czy włoski bank Intesa Sanpaolo. BNP i Intesa próbowały kupić bank w Polsce dwa lata temu i znalazły się wśród oferentów na Bank Zachodni WBK.