Po wzroście udziału Zakładów Azotowych Tarnów-Mościce w kapitale Zakładów Azotowych Puławy (ZAP) do 83,7%, tarnowska spółka - zgodnie z prawem - ogłosi wezwanie na sprzedaż pozostałych akcji ZA Puławy, podała spółka w komunikacie.

"Myślę, że nie będziemy zwlekać z ogłoszeniem wezwania, aby umożliwić akcjonariuszom Puław, którzy nie wymienili swoich akcji na papiery Azotów Tarnów, sprzedaż walorów" - powiedział prezes Azotów Tarnów Jerzy Marciniak, cytowany w komunikacie.

Transakcja powiększenia Grupy Azotów Tarnów o ZAP rozpoczęła się 13 lipca ogłoszeniem wezwania na 32% akcji puławskiej spółki, w jego efekcie Tarnów kupił 10,3% akcji. Natomiast 16 stycznia 2013 r. w przydziale akcji serii D Azoty Tarnów objęły 73,4% akcji ZA Puławy, a ich udział w kapitale Puław wzrósł do 83,7%.

Grupa Azoty jest jedną z największych w europejskiej branży chemicznej, obecna jest w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Jednostką dominującą są Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2008 roku. Zgoda Komisji Europejskiej na włączenie do grupy Azoty ZA Puławy wydana została 18 stycznia 2013 r.