Od 21 stycznia 2013 będzie obowiązywać nowelizacja ustawy o prawie telekomunikacyjnym. W ciągu 24 godzin zmienimy operatora, nasze dane będą lepiej chronione i co ważne krócej przechowywane. To jednak nie wszystkie zmiany na korzyść abonentów telekomunikacyjnych.

Poszerzony zostanie zakres ochrony praw konsumenta usług telekomunikacyjnych. Klienci będą mieli możliwość zawierania umów w formie elektronicznej. Skorzystają też z udogodnienia mobilnego internetu. Dostawca będzie miął obowiązek informowania konsumenta przekroczeniu limitu transmisji danych.

Skrócony zostanie do jednego dnia czas na przeniesienie numeru. Nasze dane będą przechowywane tylko 12, a nie jak teraz 24 miesiące. Dzięki nowelizacji będzie większy zakres ochrony prywatności i ochrony danych osobowych abonentów (przepisy dot. cookies oraz rozwiązania dotyczące obowiązku zgłaszania przypadków naruszenia danych osobowych). Tak zwane ciasteczka, to niewielkie informacje tekstowe, wysyłane przez strony WWW, ułatwiające śledzenie internauty.

Do dzisiaj prawie wszystkie strony internetowe wysyłały takie pliki na komputery bez naszej wiedzy. Wojciech Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych w Polskim Radiu 24 przyznał, że nawet strony instytucji państwowych dopuszczały się takich praktyk. Od dzisiaj jednak administratorzy będą musieli informować internautów o takich działaniach.

Ponadto nowelizacja pozwoli na ułatwienia w dostępie do usług i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, poprawi efektywność gospodarowania zasobami częstotliwość oraz wprowadzi ułatwienia dla przedsiębiorców prowadzących działalność telekomunikacyjną w tym pojawią się nowe uregulowania dot. udostępniania infrastruktury telekomunikacyjnej.

oprac. T.J.