– Naszą specjalnością jest balansowanie pomiędzy dyscypliną fiskalną a wzrostem gospodarczym, a nie dochodzimy do „zabicia” wzrostu gospodarczego zbyt agresywną polityką fiskalną czy monetarną – mówi przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze. Według niego największym niebezpieczeństwem dla naszej gospodarki byłoby pogorszenie się nastrojów konsumenckich i wyhamowanie popytu wewnętrznego.
– Dla nas w tej chwili największym ryzykiem byłoby to, gdyby gwałtownie pogorszyły się nastroje konsumentów, bo w końcu konsumpcja to podstawowy czynnik wzrostu gospodarczego. Jeżeli konsumenci stwierdzą, że jest niebezpiecznie i przestaną wydawać, zaczną dodatkowo oszczędzać, to jest najgorsze, co się może przydarzyć – wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Jan Krzysztof Bielecki.
Naszą mocną stroną – zdaniem doradcy Donalda Tuska – ma być wciąż silny eksport. Ten w dużym stopniu uzależniony jest od kondycji gospodarki niemieckiej. Zaś polskie firmy mają skorzystać na inwestycjach realizowanych z funduszy zgromadzonych w ramach rządowego programu "Inwestycje polskie".
– Rząd próbuje się jakoś dołożyć poprzez system gwarancji dla małych i średnich firm, program „Inwestycje polskie”. Uważam, że każda możliwość zwiększenia nakładów inwestycyjnych jest dobrym rozwiązaniem dzisiaj – wyjaśnia Jan Krzysztof Bielecki.
Rząd założył w ustawie budżetowej wzrost gospodarczy na poziomie 2,2 proc. i bezrobocie w wysokości 13 proc. Zdaniem części ekonomistów i analityków to bardzo optymistyczne prognozy, które będzie trzeba zmieniać w ciągu roku. Nie wyklucza tego również minister finansów Jacek Rostowski, jeśli sytuacja gospodarcza pogorszy się. Liczy jednak na to, że w drugiej połowie roku polski wzrost gospodarczy przyspieszy. Przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze ufa intuicji ministra finansów.
– Może być taka sytuacja, że gospodarka europejska osiągnęła swoje przysłowiowe dno i jeżeli polityka regulacyjna na rynku finansowym będzie trochę poluzowana, to będziemy mieli kilka czynników, które powinny wspierać rozwój gospodarczy – mówi były premier.
Pomóc naszej gospodarce mają działania Rady Polityki Pieniężnej. Ta w środę po raz trzeci w ostatnich miesiącach obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych i dziś główna stopa referencyjna wynosi 4 proc., a może być jeszcze niższa. Dzięki temu Polacy mają chętniej sięgać po kredyty i w ten sposób napędzać gospodarkę.
– Mamy poluzowanie monetarne. Myślę, że ono się nie skończy w najbliższych tygodniach. – twierdzi przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze. – Jeżeli mamy wyraźny spadek inflacji, nie mamy tzw. efektu drugiej rundy, czyli inflacyjnego wzrostu płac, bo oczekiwania pracowników są zupełnie rozsądne, i jeżeli na świecie ceny surowców spadają, to trudno znaleźć źródła inflacji w najbliższym roku bądź nawet w 2014 roku.
Jego zdaniem błędem RPP było podniesienie w maju ubiegłego roku stóp procentowych – wtedy stopa referencyjna wynosiła 4,75 proc. – oraz przez długi okres, mimo niepokojących danych płynących z gospodarki i świadczących o spowolnieniu gospodarczym, nie obniżała ich. Po raz pierwszy RPP dokonała tego w listopadzie.
– Polityka monetarna w maju miała swój słabszy okres, bo decyzja o podwyższeniu stóp procentowych wydawała się być niezgodna z projekcją NBP. Teraz wracamy na dobrą ścieżkę, na dobre decyzje – Jan Krzysztof Bielecki. – Naszą polską specjalnością jest póki co to, że balansujemy pomiędzy dyscypliną fiskalną a wzrostem gospodarczym, a nie dochodzimy do sytuacji, że zbyt agresywną polityką fiskalną czy monetarną doprowadzimy do „zabicia” wzrostu gospodarczego, bo wtedy zaczyna się efekt kurczenia, zjadania własnego ogona i wyciągnięcie się z tej sytuacji jest bardzo trudne.