Platforma nC+ powstała z połączenia Canal+ i n,pracuje nad strategią i wspólną ofertą
Na telekomunikacyjno-mediowym rynku wyrasta nowy rywal dla grupy Polkomtelu i Cyfrowego Polsatu – platforma nC+, poprzez grupę Canal+ należąca do francuskiego konglomeratu Vivendi. Szykuje właśnie wiosenną ofensywę, w której wykorzysta partnerstwo z Orange, Playem i Netią. Na razie trwają prace nad wspólną ofertą i strategią.
– Na szczegóły za wcześnie. Wspólna oferta gotowa będzie na wiosnę – mówi DGP Beata Mońka, wiceprezes nC+ ds. relacji biznesowych, komunikacji i marki. Dodaje, że nowa oferta będzie największa pod względem możliwości wyboru i jakości treści, a także usług dodatkowych, jak wideo na żądanie, multiroom czy dostępność na urządzeniach mobilnych. – Widzimy, w jakim kierunku zmienia się rynek. Coraz więcej osób chce mieć możliwość oglądania wybranych treści na urządzeniach przenośnych. Obecność na nich jest i będzie jednym z istotnych elementów naszej strategii – podkreśla.
nC+ ma ponad 2,5 mln abonentów, Cyfrowy Polsat – 3,5 mln. A rynek jest już nasycony. Dominik Libicki, szef Cyfrowego Polsatu, szacuje, że po płatne oferty sięgnąć może jeszcze góra 0,5 mln klientów. Potem platformy już tylko będą sobie nawzajem wydzierać odbiorców.
Analitycy podkreślają, że połknięcie n przez Canal+ było konieczne, bo ostra konkurencja wymuszała walkę na promocje i pogarszała wyniki operacyjne. Z danych w Monitorze Polskim B wynika, że na koniec 2011 r. Cyfra+ (należąca do Canal+) miała 1,38 mld zł przychodów, minimalnie więcej niż przed rokiem, ale zyski skurczyły się z 115 mln zł do 75 mln zł. Dla porównania w 2010 r. wynosiły blisko 140 mln zł. Fuzja ma ograniczyć koszty i utrzymać zyskowność.
W zwiększeniu przychodów pomóc ma wejście na rynek telekomunikacyjny. nC+ będzie kontynuować wspólną sprzedaż usług z Orange Polska, ale nie poprzestaje na jednym partnerstwie. Podobnie zawiązała z Playem, a niedawno – z Netią. Analitycy widzą w tym budowanie kolejnych przyczółków na rynku i zalążek przyszłej strategii francuskiej grupy, która mając telewizję (TVN), dystrybucję (nC+) oraz usługi telekomunikacyjne (Orange, Play, Netia), buduje przeciwwagę dla grupy Polkomtelu i Cyfrowego Polsatu. Część analityków spekuluje, że koncern może szukać okazji do dalszych przejęć, a na rynku mogą pojawić się okazje w postaci Playa czy Netii. Niektórzy są sceptyczni. – Francuzi są już obecni w tym sektorze dzięki partnerstwom, ale wątpię, by chcieli angażować się mocniej ze względu na dużą konkurencyjność – tłumaczy Piotr Janik, szef analityków KBC Securities.