Transmisje z Olimpiady 2012 w Londynie i mistrzostw piłkarskich Euro 2012 zdominowały listę najbardziej popularnych programów telewizyjnych w tym roku w Wielkiej Brytanii – pisze portal advanced-television.com.

Najwięcej widzów zgromadziła ceremonia zamknięcia letnich igrzysk olimpijskich w dniu 12 sierpnia, która zgromadziła przed telewizorami 24,5 mln osób pomimo bardzo mieszanych ocen samego spektaklu. Wyprzedziła ona tylko ceremonię otwarcia z 27 lipca z 24,4 mln widzów.

Transmisja na żywo telewizji BBC 1 pobiła wszelkie rekordy i zgromadziła więcej widzów niż jakikolwiek telewizyjny show na Wyspach w okresie minionych 30 lat, czyli od czasu gdy w 1981 roku rozpoczęto badania oglądalności TV.

Trzecie miejsce zajął ćwierćfinałowy mecz Anglii na Euro 2012 z Włochami, którzy wygrali go Anglikami w rzutach karnych. Relację z 24 czerwca oglądało 20,3 mln widzów.

W sumie aż osiem na dziesięć najbardziej popularnych programów telewizyjnych stanowiły relacje z Olimpiady i Euro 2012. Sportowe transmisje rozdzieliły jedynie relacje BBC 1 z koncertu z okazji Diamentowego Jubileuszu brytyjskiej królowej ( szóste miejsce z 15,3 mln widzów i brytyjski finał programu „Mam Talent”, przekazywany przez telewizję ITV (miejsce dziewiąte z 13,1 mln widzów).