Polska musi podjąć decyzję, czy chce przystąpić do strefy euro - oświadczył w czwartek w Brukseli premier Donald Tusk. Zapowiedział, że będzie przekonywał do tego wszystkich partnerów w kraju, ale decyzja o przyjęciu wspólnej waluty nie jest kwestią miesięcy.

"Przed nami podjęcie decyzji, czy będziemy chcieli być częścią tego serca Europy, jaką będzie unia wokół osi gospodarczo-finansowej, gdzie wspólna waluta jest rdzeniem, czy też będziemy raczej państwem peryferyjnym z własną walutą" - mówił Tusk przed rozpoczęciem szczytu UE.

Oświadczył, że jest absolutnie zdeterminowany, by przekonywać wszystkich partnerów w kraju, że Polska bezpieczna to Polska w samym centrum Europy. "Jeśli chodzi o termin przystąpienia polski do euro to wiadomo, że nie chodzi o najbliższe miesiące" - zastrzegł szef rządu.

Tusk: do wejścia do euro potrzeba szerszego konsensusu

Aby Polska mogła wejść do strefy euro, potrzebny jest szerszy konsensus niż tylko koalicji rządowej; wcześniej musi zostać wykonana analiza konstytucyjna, czy możemy przystąpić do wspólnej waluty bez zmiany ustawy zasadniczej - powiedział premier Donald Tusk.

"Bardzo trudno byłoby mi sobie wyobrazić wejście do strefy euro czy podjęcie decyzji o tym, czy jesteśmy w środku, czy na zewnątrz, w atmosferze konfliktu i takich rozmaitych interpretacji. Tu (potrzebny jest) jakiś szerszy konsensus niż PO plus ktoś jeszcze" - oświadczył w czwartek w Brukseli szef rządu.

Jak zapowiadał, jeszcze przed podjęciem decyzji trzeba będzie przeprowadzić analizę naszej sytuacji konstytucyjnej, czy do przystąpienia do strefy euro trzeba zmiany ustawy zasadniczej, czy nie.

"To, co jest prawdziwą istotą problemu, to decyzja polityczna, a ta wymaga według niektórych zmiany konstytucji, a według niektórych nie" - podkreślił.

Tusk: będą konsultacje ws. przystąpienia do nadzoru bankowego EBC

Polska podejmie decyzję o przystąpieniu do jednolitego nadzoru bankowego EBC po wewnętrznych konsultacjach z udziałem ministra finansów, NBP, KNF i BFG - zapowiedział w czwartek premier Donald Tusk tuż przed szczytem UE w Brukseli poświęconym m.in. unii bankowej.

"Kiedy wrócę do kraju, będę proponował takie spotkanie z prezesem Narodowego Banku Polskiego, oczywiście z ministrem finansów, z szefem Komisji Nadzoru Finansowego i Bankowym Funduszem Gwarancyjnym" - mówił dziennikarzom w Brukseli Tusk. "Wtedy (po konsultacjach - PAP) zarekomendujemy wspólnie decyzje o tym, czy i kiedy Polska przystąpi do tej formuły jednolitego nadzoru bankowego" - dodał.

"Dzisiaj mogę odpowiedzialnie powiedzieć, że te przepisy przygotowane na dzisiejszy wieczór wydają się gwarantować bezpieczeństwo tym, którzy zdecydują się na wejście do jednolitego nadzoru bankowego" - ocenił. Zaznaczył, że w dyskusji o jednolitym nadzorze bankowym "udało się uzyskać dostęp do procedury debatowania dla państw spoza strefy euro".