Największy bank szwajcarski UBS rozpocznie od 21 grudnia pobierać opłaty za przetrzymywanie depozytów we frankach szwajcarskich przez finansowych klientów instytucjonalnych – podaje agencja Bloomberg.

„Ze względu na trwającą sytuację na rynku dotyczącą franka szwajcarskiego, zdecydowaliśmy na podjęcie dodatkowej akcji korekcyjnej” – czytamy w nocie opublikowanej w systemie Swift i udostępnionej przez UBS – „W konsekwencji zaczniemy pobierać opłaty za saldo kredytowe utrzymywane przez instytucje finansowe na rachunkach we frankach szwajcarskich w UBS z Zurychu”.

UBS oświadczył, że poinformuje indywidualnie każdego z klientów o wysokości opłat, dodając, że zachęca klientów do maksymalnego obniżania kwot we frankach szwajcarskich.

W zeszłym tygodniu frank spadł do najniższego od trzech miesięcy poziomu wobec euro, a Credit Suisse zasugerował, iż zamierza wprowadzić negatywne odsetki, rzędu nawet minus 1 proc., za przetrzymywanie pieniędzy we frankach szwajcarskich. Ostatecznie drugi największy bank w Szwajcarii już od wczoraj narzucił negatywne odsetki, gdy właściciele depozytów ruszyli hurmem do Szwajcarii i Danii w poszukiwaniu walut mniej ryzykownych niż euro.
Po deklaracji banku UBS frank osłabił się do euro do poziomu 1,2112 CHF. Szwajcarski bank centralny uchylił się od komentarzy.

“Wprowadzenie negatywnych odsetek to dla banku sposób “na zarabianie pieniędzy na depozytach we frankach szwajcarskich przechowywanych dla innych banków” – mówi Geoffrey Kendrick, szef europejskiej strategii walutowej w Nomura International w Londynie – “Bez takiego posunięcia bank nie zarabiałby niczego na takich depozytach pomimo wydatkowania kapitału dla świadczenia usługi”.

State Street Corp i Bank of New York Melleon Corp., dwa największe banki powiernicze na świecie, już zaprezentowały plany wprowadzenia negatywnych odsetek dla rachunków we frankach szwajcarskich i duńskich koronach. Dla niektórych klientów z takimi walutami. Talże Royal Bank of Canada zastosował negatywne odsetki wobec niektórych klientow z tymi walutami.