"W październiku wielkość produkcji, liczba nowych zamówień oraz aktywność zakupowa ponownie odnotowały spadki, jednak w tempie nieco słabszym niż we wrześniu" - napisano w komentarzu do danych HSBC, opracowanych przez Markit.

Dodano, że "producenci ponownie zmniejszyli zaległości i obniżyli poziom zatrudnienia i to w najszybszym tempie od trzech lat". "Ponadto presja inflacyjna w sektorze pozostała słaba ze względu na spadek zarówno cen wyrobów gotowych, jak i kosztów produkcji w październiku W październiku wskaźnik PMI pozostał poniżej neutralnego poziomu siódmy miesiąc z rzędu" - podano.

"Wskaźnik nieznacznie wzrósł z wrześniowej wartości 47,0, która była najniższa od 38 miesięcy, odnotowując poziom 47,3 w październiku. Najnowszy odczyt nadal jest drugim najsłabszym w trwającym okresie odczytów poniżej progu 50,0. W najnowszym okresie badań negatywny wpływ na główny wskaźnik miały wszystkie jego subindeksy" - napisano.

Z badania wynika, że największy wpływ na pogorszenie warunków w sektorze miał spadek liczby nowych zamówień.

Październikowe dane wskazały na brak presji inflacyjnej w polskim sektorze przemysłowym.

"Średnie koszty produkcji spadły po raz trzeci w ciągu ostatnich czterech miesięcy, co uzasadniano słabym popytem na surowce oraz umocnieniem złotego. Z kolei ceny pobierane za wyroby gotowe spadły czwarty miesiąc z rzędu i to w najszybszym tempie od lutego 2010 roku. Firmy uzasadniały spadające ceny dużą konkurencją, niższymi cenami surowców oraz utrzymaniem cen eksportowych" - napisano.