– Rynek zalały dekodery wadliwe, sprowadzane bez cła. Dzięki temu są tańsze od legalnych dekoderów – mówi Jacek Silski, prezes Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpoczął kontrolę i tworzy spis podróbek, które trafiają na rynek.
U progu rewolucji
Już za dwa tygodnie wyłączone zostaną pierwsze nadajniki telewizji analogowej w województwie lubuskim, a pod koniec listopada przyjdzie pora na województwo pomorskie. Do tej rewolucji przygotowują się nadawcy, dostawcy telewizji, ale także różni importerzy sprzętu potrzebnego do odbioru sygnału cyfrowego. Jest o co walczyć. Jak wylicza UKE, w nowy sprzęt musi się zaopatrzyć około 3 mln osób.
Tuner DVB-T STB MPEG-4 Quer Plus PVR USB za 65 złotych, tuner cyfrowy DVB-T MPEG-4 SD za 70 złotych czy tuner DVB-T mpeg-4 na euro AC3 USB PVR LX300 SD za 69 złotych – Allegro.pl pełne jest podobnych ogłoszeń. Brzmią profesjonalnie i przekonują, że sprzęt jest idealny do obioru sygnału cyfrowego. – Tyle że to dekodery pozwalające jedynie na obsługę formatu SD, a nie w HD. Wprawdzie jeszcze do 2014 r. telewizja publiczna będzie równolegle nadawała w obu tych formatach, ale docelowo pozostanie tylko HD. Wtedy ten sprzęt stanie się zupełnie nieprzydatny – mówi Silski.
Dekodery dostępne w Polsce są przemycane z Chin bez opłat celnych
Szemrane wyposażenie nie ma także często odpowiednich parametrów do odbioru fonii w zakresie AC3, nie mówiąc już o możliwości odczytywania audiodeskrypcji czy wyświetlania napisów dla niesłyszących.
– Ciężko oszacować, jak dużo takiego sprzętu jest dziś na rynku. W sprzedaży jest cała masa dekoderów i tunerów, które zupełnie nie nadają się do odbioru nowej telewizji – potwierdza Janusz Sulisz, redaktor naczelny magazynu „Sat Kurier”. – Po pierwsze, sporo sprowadzono z krajów europejskich, które dopadł kryzys gospodarczy i w których taki sprzęt jest masowo wyprzedawany. Czasem jest to nawet sprzęt dosyć dobrych firm, ale zupełnie nieprzydatny na polskim rynku. Druga część to dekodery praktycznie przemycone z Chin. Tych jest zatrzęsienie – dodaje Sulisz.
– O tym procederze od kilku miesięcy alarmujemy UOKiK i Ministerstwo Finansów. Urządzenia są przywożone jako sprzęt komputerowy obłożony zerową stawką cła, podczas gdy na te telewizyjne wynosi już 14 proc. – mówi Silski i dodaje, że na skargi branży nie zareagowano, bo urzędy nie potrafią się ze sobą porozumieć.
Stąd właśnie tak niska cena podejrzanego sprzętu (ok. 60 – 70 złotych).
– Nie ma możliwości, by legalny, zgodny z wymogami dekoder kosztował mniej niż 80 złotych. Same opłaty patentowe wynoszą 10 dolarów od sztuki – wyjaśnia Sulisz. – Każda niższa cena musi być już z założenia podejrzana i wywoływać wątpliwości.
zobacz także:
- TVP: Zamiast abonamentu każda rodzina powinna wnieść roczną opłatę. Będzie taniej? »
- Na wojnie producentów rtv i dekoderów zyskają klienci. Szykują się wielkie promocje »
- MAC: Tylko 20 proc. odbierających tv naziemną gotowych na cyfryzację »
- Coraz więcej kanałów HD. Niestety na świecie, a nie w Polsce »
Wszystko pod kontrolą?
Od września kontrole sprzętu prowadzi Urząd Komunikacji Elektronicznej.
– Będziemy bardzo wnikliwie przyglądać się wszystkim urządzeniom dostępnym na rynku. Zakończenie kontroli planowane jest na połowę grudnia. Warto uważać przy zakupach i dogłębnie sprawdzać, czy kupowany sprzęt spełnia wszystkie wymogi – także te dotyczące odpowiednio niskiego zużycia energii – mówi Jacek Strzałkowski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
drum(2012-10-28 01:45) Zgłoś naruszenie 00
Kto sponsorował ten artykuł? Za rok będziemy mieli wszystkie kanały hd ? Śmiech pusty mnie ogarnia. Na jednym mux mieszczą się max 4 kanały hd więc kto nastawia nowe nadajniki i za czyje pieniądze? Amber gold?
Odpowiedzarek(2013-01-04 21:38) Zgłoś naruszenie 00
testują dvb-t2 czyli nie długo znowu będzie potrzebna wymiana sprzętu na nowszy
OdpowiedzJerzy(2013-01-16 15:48) Zgłoś naruszenie 00
Wy się "będziecie przyglądać" !!!A gdzie wy byliście jak polski rynek zalały zupełnie legalnie telewizory z MPEG2, w naszym przypadku do niczego nieprzydatne. Ja całkiem niedawno taki właśnie Sony kupiłem. Już wtedy nikt nie potrafił odpowiedzieć na pytanie jaki standard wejdzie do Polski. To było zaledwie kilka lat temu. Gdzie wy wtedy byliście? Ktoś powinien za to beknąć że sprzedano Polakom tyle szmelcu!
Odpowiedzspectator(2013-04-03 12:48) Zgłoś naruszenie 00
Ha, ha, ha!
OdpowiedzJuż widzę te miny nowobogackich, którzy rzucili się na 50 i więcej calowe odbiorniki.
Standartowe DVB-T wkrótce również stanie się przeżytkiem.
A osły ruszą do marketów po nowe ołtarze domowe.
Zamiast wymieniać relatywnie tanie tunery.
Jak zwykle, zarobią chińscy producenci.
Jarek(2013-03-07 18:00) Zgłoś naruszenie 00
Poradźcie: dekoder Wiwa HD50 - po zaprogramowaniu, na wszyskich kanałach pojawia się komunikat " program zakodowany" Jest opis co leci, siła sygnału itp - brak obrazu i dźwięku. Proszę o pomoc: yarik@o2.pl.
OdpowiedzProfi(2013-03-04 19:10) Zgłoś naruszenie 00
Amator
Odpowiedzznawca elektroniki telewizyjnej odkąd do odbioru HD jest konieczne wejście usb? Z tego co mi wiadomo composite starczy lub HDMI
O następny znawca elektroniki odkąd do odbioru HD wystarczy composite?
ckm(2013-02-24 23:48) Zgłoś naruszenie 00
nie wiem jaki to niedouczony redaktor spreparował taką mapkę Polski ze Szczecinem nad morzem w miejscu Wolina/Międzyzdrojów - panowe z GP to obciach!
Odpowiedzamator(2013-03-24 15:51) Zgłoś naruszenie 00
Cała masa służb powołana dla naszej ochrony i obrony za nasze pieniądze jedynie w zakresie mandatów i katrania przkupek wykazuje aktywność a cała reszta im "wisi"
Odpowiedzwidz(2013-01-03 13:20) Zgłoś naruszenie 00
no co z tego że od 2014 tylko będzie hd skoro i tak połowa kudzi nie wie z czym się to je i ma telewizory starszego typu .A jak zmienią to i tak już żaden dekoder nie będzie im potrzebny bo telewizor będzie miał wszystko co potrzeba.
OdpowiedzEmerytka(2012-12-03 11:59) Zgłoś naruszenie 00
za jakiś czas znowu zmienią częstotliwość nadawania TV tak jak np. parę lat temu zmieniono pasmo UKF !!! i miliony odbiorników radiowych stało się bezużytecznych i nakręciło to biznes dla producentów i serwisów RTV a użytkownicy musieli kupować nowe i płacić z własnej kieszeni !!! To samo teraz - zmienia się system nadawania i odbiorniki stają się bezużyteczne i znowu biznes dla producentów i dystrybutorów i kto ma za to płacić - znowu zwykli niewinni ludzie !!!
Odpowiedzwsi(2012-11-30 22:25) Zgłoś naruszenie 00
Jest masakra z odbiorem a wogóle nie kupujcie polsatowskiego dekodera tv naziemnej bo absolutny szmelc , ograniczeń więcej niż funkcji , żałuje że to kupiłem
Odpowiedzroman(2012-11-08 02:55) Zgłoś naruszenie 00
Szkoda, że nie podajecie oznaczeń tych właściwych tunerów przystosowanych do odbioru HD.
OdpowiedzTo zależy do czego ten dekoder(2012-11-07 10:38) Zgłoś naruszenie 00
Bo jak do starego TV kineskopowego...to i tak jest podłączany po wyjściu analogowym AV i bedzie działać.
OdpowiedzAle jak ktoś chce oszczędzić zaledwie 20 zł to jego sprawa.
Osobiście uważam że 100zł za dekoder który ma USB i odtwarza wszystkie formaty filmów oraz nagrywa na pendrivy to warto zapłacić ta stówkę.
Te tanie trafiają Metodą Na Wnuczka do starszych ludzi...
nie-fan-pisu(2012-11-05 14:06) Zgłoś naruszenie 00
po co nadawać równolegle SD i HD teraz?? żeby ludzie myśleli że działa im, a w 2014 roku obudzili się z ręką w nocniku? nie jestem zwolennikiem rydzyka, ale szlag mnie trafia, że tvp nadaje 2 programy rownolegle SD i HD (po co?!) a ojciec dyrektor mimo że ma kase i chęci nie może wejść na multiplex!
OdpowiedzJacek(2012-10-30 22:08) Zgłoś naruszenie 00
>> W Makro są dla PC po 45 PLN. To też szmelc ?
OdpowiedzNie wiem o jakich jest tu mowa ponieważ, jakiś czas temu kupiłem tuner na allegro na USB i działa OK, też jakiś czas temu kupiłem tuner PCI za 30zł i też działa OK. Tu największym problemem jest po prostu oprogramowanie, gdyż tylko nieliczne dobrze sobie radzą z E-AC3, jeśli chodzi FullHD to każde jakie używałem dawało sobie z tym radę bez problemu Jedyny fajny program, który znalazłem i działa w nim wszystko to: DVB Viewer 4.6 Special + zewnętrzena kodeki (FFshow + te od MS)
Amator(2012-10-27 22:53) Zgłoś naruszenie 00
znawca elektroniki telewizyjnej odkąd do odbioru HD jest konieczne wejście usb? Z tego co mi wiadomo composite starczy lub HDMI
OdpowiedzPOwoli - boni Was obroni ;-)(2012-10-26 06:58) Zgłoś naruszenie 00
a w legalnie sprowadzonym chińczyku CABLETECH urz0083 w klasycznym telewizorze nie wyswietla poprawnie formatu obrazu i nie da się tego przełączyć:( po dwóch tygodniach pozbyłem się tego na rzecz normalnie działającego "chińczyka" z Polski - Radomska Wytwórnia Telekomunikacyjna ma działający poprawnie na polskim rynku dekoder naziemnej tv. I nie kosztyuje majątku - za te wszystkie funkcje, które oferuje wystarczy jakieś 130-140 złotych. Poniżej 100 złotych to ja mogę kupić kolorowanki dla dziecka a nie dobry STB.
Odpowiedzznawca elektroniki telewizyjnej(2012-10-25 00:18) Zgłoś naruszenie 00
Jeżeli w roku 2014 będzie tylko nadawanie w HD, to fakt, że nie będzie działał dekoder nie posiadający możliwości odbierania, ale nie mówi się, że większość telewizorów kineskopowych nie jest przystosowana do odbioru telewizji w HD. O tym się nie mówi, ze brakuje wejścia USB w tych telewizorach jest jedynie eurozłącze, bo wejście w.cz. będzie nieczynne z powodu wyłączenia analogu, a dekodery nie posiadają modulatora, który mógłby spełniać przez w.cz. możliwość odbioru z głowicy telewizora.
OdpowiedzTVP(2012-10-24 21:28) Zgłoś naruszenie 00
TO KTO MA SCIGAC TYCH HANDLARZY KLIENT!!!
Odpowiedzchin(2012-10-24 12:30) Zgłoś naruszenie 00
kogoś zabolało, że nie zarobi na dekoderach, kiedy i tak masa ludzi różnicy nie zauważy dodatkowo te 2 lata zmienią wiele w tej technologii i za grosze będzie można kolejnego kupić. Chińczycy to szczwane bestie ;)
Odpowiedz