Pierwsze miesiące 2012 roku wykazały silne przyspieszenie w otwieraniu nowych kanałów telewizyjnych w formule HD, wysokiej rozdzielczości. Jeśli pod koniec 2009 roku w Europie działały 274 takie kanały, to na koniec roku 2011 ich liczba wzrosła do 612, a we wrześniu 2012 roku mieszkańcy Europy mieli do dyspozycji już 941 kanałów HD.

Dane te podaje Europejskie Obserwatorium Audiowizualne, organizacja informacyjno-analityczna utworzona przez Radę Europy w 1992 roku. Jak pisze portal advanced-television.com wśród telewizyjnych kanałów HD w Europie prym wiodą kanały sportowe, filmowe i ogólnotematyczne. Jednak sport nokautuje wszystkie pozostałe – we wrześniu funkcjonowało w Europie 212 kanałów HD poświęconych tej tematyce (wobec 126 przed rokiem). Najbliższym rywalem są filmy, które emitują, prawie na okrągło, 144 kanały w porównaniu z 92. kanałami przed rokiem

Najważniejszymi platformami przekazu kanałów HD są telewizja satelitarna i kablowa TV cyfrowa. Naziemna telewizja cyfrowa, DTT, zapewniała w październiku tego roku dostęp od 116 kanałów HD w Europie, przy czym ogólnotematyczne serwisy telewizji publicznej i prywatnej z reguły zapewniały darmowy dostęp do sygnału.
Ze względu na pochodzenie i licencje kanałów HD na czele w Europie jest Wielka Brytania, która jest rodzimą bazą dla 229 takich kanałów.

Na drugim miejscu są Niemcy (108 kanałów), a na trzecim Francja (95). Na Wyspach emituje się na przykład na cały kontynent takie kanaly tematyczne, jak Discovery czy National Geographic, znaczną liczbę kanałow HD oferuje także brytyjska telewizja satelitarna BSkyB. Francuzi nadają szereg kanałów Eurosportu, natomiast Szwecja jest bazą dla kanałów Viasat adresowanych do krajów skandynawskich.