Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że dokonało odbioru technicznego kopalni ropy i gazu Lubiatów-Międzychód-Grotów i może zaczynać jej rozruch. Spółka spodziewa się, że dzięki uruchomieniu tam wydobycia, podwoi krajową produkcję ropy.

Jak podało PGNiG, odbiór techniczny jest podstawą do rozpoczęcia prac rozruchowych. Zgodnie z przyjętym harmonogramem w pierwszym, trwającym sześć tygodni etapie rozruchu osiągnięte zostanie 25 proc. maksymalnych możliwości produkcyjnych Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów Międzychód Grotów (LMG). Etap ten potrwa około 6 tygodni. Kolejne fazy zakładają stopniowe podnoszenie wydobycia do docelowego poziomu.

Spółka podkreśliła, że budowa kopalni LMG to jedna z największych jej inwestycji w ostatnich latach, koszt wyniósł 1,7 mld zł brutto. PGNiG podkreśla, że złoża te należą do największych w Polsce; udokumentowane zasoby wydobywalne ropy naftowej wynoszą 7,25 mln ton, a udokumentowane zasoby wydobywalne gazu ziemnego ok. 7,3 mld m sześc.

W wyniku realizacji tej inwestycji w kolejnych latach PGNiG będzie mogło znacznie zwiększyć wydobycie gazu ziemnego oraz podwoić wydobycie ropy do ok. 1 mln ton rocznie - zaznaczyła spółka.

Jak wyjaśnia PGNiG w komunikacie, inwestycja polega na zagospodarowaniu 14 odwiertów na złożach ropy i gazu. Wybudowane zostały już instalacje przyodwiertowe, rurociągi kopalniane łączące poszczególne odwierty z Ośrodkiem Centralnym LMG, sam Ośrodek Centralny oraz rurociągi do terminalu ekspedycyjnego.