Główna ekonomistka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek o danych GUS dotyczących produkcji przemysłowej i budowlanej:

"Przemysł ostro hamuje. W kolejnych miesiącach możemy się spodziewać pogłębienia tej tendencji. Coraz trudniej będzie osiągnąć 2,5-proc. wzrost PKB w 2012 r. Przybywa działów przemysłu, które odnotowują zmniejszenie produkcji - w lipcu było ich 11, w sierpniu 15, a we wrześniu już 27. Wśród nich znalazły się również branże eksportowe. Na razie jeszcze nieźle sobie radzą eksporterzy wyrobów chemicznych, czy produkujący artykuły spożywcze, ale dynamika wzrostów sprzedaży jest już minimalna.

W recesji znajduje się sektor budowlano-montażowy. Jego produkcja spada od czerwca. Brak środków publicznych i wyhamowanie inwestycji przedsiębiorstw sprawia, że w tym roku, jak i w przyszłym, ciężko będzie mu wyjść z dołka.

Koniunktura gospodarcza wyraźnie słabnie: produkcja się kurczy, zatrudnienie nie rośnie, płace realne spadają. To powinno skłonić RPP do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu".