Program wspierania rozwoju polskiego przemysłu obronnego w latach 2013-2020 będzie przedstawiony do rozpatrzenia kierownictwu Ministerstwa Gospodarki w listopadzie br. - poinformowało PAP w czwartek biuro prasowe resortu gospodarki.

Wcześniej projekt będzie omawiany podczas spotkania Zespołu Trójstronnego ds. Społeczno-Gospodarczych Warunków Restrukturyzacji Zakładów Przemysłowego Potencjału Obronnego.

Posiedzenie zespołu zaplanowano na koniec października br. Później projekt trafi do uzgodnień międzyresortowych. Do czasu jego zatwierdzenia informacje o szczegółach nie mogą być udostępniane - wynika z informacji prasowej resortu.

Nowy program dla przemysłu obronnego jest przygotowywany, gdyż z końcem grudnia br. wygasa strategia konsolidacji i wspierania rozwoju polskiego przemysłu obronnego w latach 2007-2012, którą przyjął rząd w sierpniu 2007 r.

Reklama

Jak wynika z wcześniejszych informacji MG, w odróżnieniu od strategii na lata 2007-2012, która w dużym stopniu dotyczy konsolidacji kapitałowej, w nowym programie dla zbrojeniówki nacisk ma być położony na instrumenty wspierające rozwój sektora.

Resort dodał, że przewiduje się m.in.: "wdrożenie rozwiązań prawnych ułatwiających efektywne funkcjonowanie podmiotów przemysłu obronnego w realiach otwartej konkurencji, jak również wykorzystywanie dostępnych możliwości wspierania prac badawczo-rozwojowych, działań restrukturyzacyjnych oraz promocji wytwarzanego w Polsce uzbrojenia i sprzętu wojskowego".

Reklama

Przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ "Solidarność" Stanisław Głowacki powiedział PAP, że pod koniec czerwca br. w resorcie gospodarki obiecywano przedstawienie programu we wrześniu, a we wrześniu, że do połowy października.

Dodał, że jeśli zapowiedzi resortu nie spełnią się w tym tygodniu, to związek złoży wniosek, aby Rada Ministrów przedłużyła termin obowiązywania obecnego programu przynajmniej do połowy 2013 r. "Zbrojeniówka nie może funkcjonować w próżni" - powiedział.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy MON, ppłk. Jacek Sońta, program wspierania rozwoju polskiego przemysłu obronnego w latach 2013-2020 jest opracowywany w Ministerstwie Gospodarki z udziałem ekspertów z ministerstw: Skarbu Państwa, Obrony Narodowej, Spraw Zagranicznych, Finansów i Rozwoju Regionalnego, a także z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

"W toku prac nad dokumentem wykorzystywane są materiały Bumaru oraz Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju, jak również uwagi zgłaszane przez partnerów społecznych reprezentujących przemysł obronny na forum Zespołu Trójstronnego ds. Społeczno-Gospodarczych Warunków Restrukturyzacji Zakładów Przemysłowego Potencjału Obronnego" - dodał rzecznik.

Rzecznik prasowy Bumaru, największego polskiego dostawcy uzbrojenia, Monika Koniecko poinformowała, że szczegóły robocze rządowego programu są spółce znane, bo przygotowuje ona własną strategię rozwoju. "Oficjalnie żadnej oceny projektu programu na tym etapie Bumar nie wyrazi" - powiedziała.