W trzecim kwartale tego roku na Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowało 26 spółek, z czego 24 na rynku NewConnect - wynika z raportu firmy doradczej PwC. Dodano, że to niemal połowa wszystkich debiutów giełdowych (IPO) na europejskich parkietach.

Rodzima giełda wyprzedziła pod względem liczby IPO m.in. londyńską, gdzie zadebiutowało 17 spółek, a także Deutsche B"rse, na którą weszło pięć spółek.

Eksperci z PwC podkreśli jednak, że w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku nastąpił znaczny spadek aktywności na GPW. Łączna wartość ofert w trzecim kwartale br. na warszawskim rynku wyniosła 14 mln euro w porównaniu z 1,464 mld euro w trzecim kwartale ubiegłego roku.

Spadek zanotowano też pod względem liczby IPO - przed rokiem na GPW zadebiutowało 61 spółek, z czego na rynku głównym siedem spółek, a 54 na NewConnect.

Największym IPO na warszawskiej giełdzie - od lipca do września br. - była oferta ukraińskiej spółki KDM Shipping (sektor produktów i usług przemysłowych) o wartości 6,2 mln euro. Kolejne miejsca zajęły: PCC Exol (sektor chemiczny, 3 mln euro) oraz Elemental Holding z sektora produktów i usług przemysłowych (2,6 mln euro) - debiut na rynku NewConnect.

Starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Filip Gorczyca powiedział, cytowany w komunikacie, że w kolejnym kwartale liczba IPO powinna być większa. "Są spore szanse na pomyślne zakończenie oferty prywatyzacyjnej Zespołu Elektrowni PAK, która byłaby największym IPO w Warszawie od początku roku. Skarb Państwa zapowiada ponadto na późną jesień przeprowadzenie oferty publicznej Polskiego Holdingu Nieruchomości. Jest również grupa ciekawych spółek z sektora prywatnego planujących debiut na GPW w nadchodzących miesiącach" - ocenił.

PwC wskazał też, że warszawska giełda nieźle plasuje się w Europe również pod względem wartości IPO. W tym zestawieniu znalazła się w trzecim kwartale br. na czwartej lokacie, z 14 mln euro. Wyprzedziły ją tylko giełdy w: Londynie (4,3 mld euro), Luksemburgu (54 mln euro) oraz Deutsche B"rse (26 mln euro).

Eksperci z PwC stwierdzili też, że w Europie maleje aktywność firm na rynku IPO. "W trzecim kwartale 2012 roku na giełdach europejskich odnotowano łącznie 57 IPO, podczas gdy w analogicznym okresie 2011 roku miało miejsce 121 debiutów. Spadek odnotowano również w porównaniu do drugiego kwartału bieżącego roku, kiedy to na IPO zdecydowało się 81 spółek. Łączna wartość ofert w Europie w trzecim kwartale 2012 roku wyniosła 4,4 mld euro, co stanowiło spadek o 53 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku, kiedy to odnotowano oferty o łącznej wartości 9,4 mld euro" - napisano w raporcie.

Z danych PwC wynika też, że na rynku amerykańskim w trzecim kwartale przeprowadzono 29 IPO o łącznej wartości 6,6 mld dol., co oznacza ponad dwukrotny wzrost względem analogicznego okresu w 2011 roku. Największą aktywność na rynku amerykańskim zaobserwowano w sektorach finansowym i nowych technologii, które odpowiadały za odpowiednio 58 proc. oraz 13 proc. łącznej kwoty z IPO. "Perspektywy rynku pierwotnego w USA wydają się obiecujące ze względu na dużą liczbę spółek planujących debiut w ostatnim kwartale bieżącego roku" - podkreślono.

Natomiast giełda w Hongkongu odczuła znaczny spadek aktywności na rynku pierwotnym ze względu na dużą liczbę chińskich spółek, które postanowiły odłożyć przeprowadzenie IPO. W efekcie w całym br. Hongkong może stracić tytuł największego globalnego rynku IPO pod względem wartości.

Natomiast na giełdach w Japonii i Malezji odnotowano znaczny wzrost aktywności.