Jak zapowiedział członek zarządu firmy IFM Ecolink Andrzej Durdyń, zakład należący do niemieckiej firmy IFM Electronic chce pod koniec 2012 r. zwiększyć zatrudnienie do ok. 300 osób.
Położoną na dwuhektarowej działce fabrykę wybudowano w pół roku. Tworzy ją hala produkcyjna o powierzchni 4 tys. m kw. oraz pomieszczenia badawcze, biurowe i socjalne zajmujące łącznie 1,1 tys. m kw. IFM Ecolink będzie produkować czujniki i systemy sterowania używane w przemyśle.
W poniedziałek władze IFM Ecolink podpisały z władzami miasta Opola list intencyjny w sprawie zakupu kolejnych 2 hektarów ziemi na terenie opolskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działka ta przylega do terenu zajmowanego przez czynny już zakład.
Andrzej Durdyń podkreślił, że o lokalizacji inwestycji zadecydowała przede wszystkim bliskość autostrady oraz uczelni wyższych, z którymi firma zamierza nawiązać kontakty oraz wysoka na Opolszczyźnie kultura pracy. Dodał, że od pierwszego dnia miasto Opole zaoferowało inwestorowi bardzo profesjonalną obsługę. "To znacznie przyspieszyło realizację inwestycji, a na tym bardzo nam zależało" - podsumował.
Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński podkreślał, że miasto dość długo - 6 lat - czekało na uruchomienie pierwszej fabryki w podstrefie. Jak dodał, oczekiwania wobec IFM Ecolink są duże, bo jest firma nowych technologii.
IFM Ecolink to jedna z pięciu firm, które zdecydowały się na inwestycję w opolskiej podstrefie Wałbrzyskiej SSE. Wiceprezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski poinformował, że na terenie podstrefy budowana jest fabryka obrączek PZ Stelmach oraz artystyczna odlewnia metali Art-Odlew. Prawdopodobnie wiosną ruszy zakład belgijskiej spółki Pasta Food Company, producenta gotowych dań kuchni włoskiej. Teren w strefie wykupiła również firma Stegu, producent betonowych i gipsowych płytek wykończeniowych i elementów dekoracyjnych.
"Wartość wszystkich tych inwestycji to szacunkowo ok. 200-250 mln złotych. Mają one dać w najbliższych latach 600-700 miejsc pracy. Z ponad 60 hektarów powierzchni opolskiej podstrefy ekonomicznej wolnych jest jeszcze około 30 hektarów" - wyliczył Wiśniewski.
IFM Ecolink należy do niemieckiego koncernu IFM Electronic, który w 70 krajach zatrudnia ok. 4,3 tys. pracowników, a w 2011 r. odnotował przychody w wysokości 570 mln euro. Koncern zajmuje się produkcją czujników i systemów sterowania, wykorzystywanych w optymalizacji procesów przemysłowych oraz czujników stosowanych w samochodowych systemach wspomagania parkowania.