Po przejęciu banku inwestycyjnego ML przez BoA i utworzeniu BofA ML, w drodze wymiany akcji na akcje, połączona operacja miała duże straty. Stąd inwestorzy zarzucają zarządowi BoA, że wprowadził ich w błąd w sprawie kondycji finansowej ML - obracającego "wymyślnymi" papierami wartościowymi.
ML spekulował instrumentami finansowymi obligacjami i derywatywami (CDO i CDS), a BoA na krótko przed krachem na amerykańskim rynku nieruchomości kupił firmę udzielającą kredytów hipotecznych wysokiego ryzyka Countrywide Financial. Inwestorzy skarżący BoA kwestionowali także wysokie premie, które uzyskali członkowie zarządu ML mimo, iż bank faktycznie był bankrutem.
"BoA zaprzecza tym twierdzeniom i godzi się na sądową ugodę po to, by usunąć źródło niepewności i nie obciążać się kosztami z tytułu dalszego, długiego postępowania sądowego" - stwierdził BoA w komunikacie cytowanym przez BBC.
Osobno bank przyznał, że ugoda zaszkodzi wynikom finansowym za III kw. br., ponieważ jest wyższa niż rezerwy, które bank wyasygnował a konto ewentualnego zaspokojenia roszczeń. BoA przewiduje stratę przed opodatkowaniem na poziomie 1,9 mld USD. Na wynikach odbiją się też zmiany stawki podatku korporacyjnego w W. Brytanii.
Ugodę musi zaakceptować jeszcze sąd okręgowy w Nowym Jorku, który miał przystąpić do rozpatrywania meritum sprawy w październiku. Wcześniej BoA wypłacił 150 mln USD z powodu podobnych roszczeń instytucji regulującej amerykańskie giełdy (Securities and Exchange Commission - SEC).