Prezes NBP zwrócił uwagę, że w dyskusjach o strefie euro należy wyraźnie oddzielić argumenty ekonomiczne od argumentów politycznych, które są - według niego - często jednostronne i skrajne.
Nie należy przekreślać euro
Belka wierzy, że strefa euro się uporządkuje i wzmocni. Dlatego - jak mówił - jeśli w krytyce euro zapędzimy się za daleko, to w momencie, kiedy należałoby wprowadzić w Polsce euro, będziemy mieli duży problem, aby ponownie przekonać społeczeństwo o wejściu naszego kraju do tej strefy.
Jego zdaniem trudno jednak jest debatować o wprowadzeniu euro w czasie, kiedy strefa euro przeżywa poważne problemy. Dlatego Polska "rozważy wejście do strefy euro wtedy, kiedy strefa euro uporządkuje swoje problemy".
Pytany przez dziennikarzy, dlaczego nie uczestniczy w poniedziałkowej debacie ekonomistów zorganizowanej przez PiS, powiedział, że jako prezes NBP "unika wielkich zgromadzeń". "Staram się nie uczestniczyć w imprezach, które jednak posiadają pewien nastrój polityczny" - stwierdził.
Życzył jednocześnie uczestnikom spotkania "ciekawej wymiany poglądów i sformułowania wielu trafnych wniosków dotyczących polityki gospodarczej".
Kryzys jest nast na południu Europy, w Polsce jest osłabienie gospodarcze
Zdaniem Belki to media ogłosiły w Polsce kryzys. Według niego kryzys jest na południu Europy i w wielu krajach naszego regionu. "W Polsce nazwałbym to osłabieniem koniunktury" - dodał.
Prezes NBP przyjechał do Łodzi, aby wraz z przedstawicielem Komisji Europejskiej - Declanem Costello otworzyć wystawę na temat wspólnej waluty.
Costello powiedział, że euro, to nie tylko środek, który służy do płacenia. "To element sprawdzenia naszej solidarności, która pozwala na rozwój wspólnej Europy" - dodał.
Z wystawy dowiedzieć się można m.in. czym jest Unia Gospodarcza i Walutowa i jak przebiega koordynacja polityki gospodarczej państw strefy euro, poznać zabezpieczenia oraz wzory banknotów i monet euro.
Na wystawie można również samodzielnie wykonać pamiątkowy medal oraz otrzymać dyplom potwierdzający udział w ekspozycji.
W części poświęconej przyjęciu euro przez Polskę przedstawiono bilans korzyści i kosztów członkostwa w strefie euro oraz warunki niezbędne do jego przyjęcia.
Ekspozycja opracowana przez Komisję Europejską była prezentowana po raz pierwszy w Brukseli w 2007 r. Od tamtego czasu wystawa odwiedziła dziesięć krajów Unii Europejskiej i prawie 30 miast. Polska jest 11 państwem, które gości wystawę.
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 14 grudnia br. w Centrum Informacji o Euro Narodowego Banku Polskiego, które znajduje się w siedzibie łódzkiego oddziału NBP (Al. T. Kościuszki 14).