Premie za obligacje wartości 430 mln euro, z terminem wykupu w 2016 roku , spadły w ciągu dwunastu dni o 390 punktów bazowych do 20,17 proc., czyli najniżej od połowy lipca – wynika z danych agencji Bloomberg. Papiery dłużne CEDC zapewniły we wrześniu zwrot rzędu 11 proc. w porównaniu z 4-proc. zyskiem z obligacji europejskich firm konsumenckich, w tym wiodących producentów alkoholi, jak firmy Diageo i Pernod-Ricard.

50-letni Tariko, który kontroluje rosyjską grupę bankową I gorzelni czą Russian Standard, ma objąć stanowisko tymczasowego prezesa CEDC, „tak szybko, jak to praktycznie jest możliwe” w celu „pogłębienia strategicznego sojuszu” między obu fimami – stwierdza raport CEDC z zeszłego piątku. Ale już w lipcu Tariko został powołany na stanowisko przewodniczącego rady dyrektorów. 65. najbogatszy Rosjanin według listy „Forbesa” zainwestował w CEDC, kiedy firma poniosła w zeszłym roku straty w wysokości 1,29 mld dolarów oraz oświadczyła, że nie jest stanie wykupić obligacji na kwotę 300 mln dolarów, które staną się wymagalne w 2013 roku.
„Inwestorzy są coraz spokojniejsi, a Tariko jest uważany za człowieka sukcesu w tej branży” – mówi Krzysztof Kuper, analityk Ipopema Securities w Warszawie – „To oczywiste, że Rosjanie przejmują pełną kontrolę nad firmą”.

Do zadań Tariko, który jest największym indywidualnym udziałowcem firmy z pakietem 19,4 proc. akcji, będzie należał nadzór nad operacjami spółki poza Polską. A z raportu finansowego firmy wynika, że w pierwszym kwartale tego roku na Rosję przypadło aż 64,5 proc. sprzedaży CEDC.

CEDC produkuje wódkę Zielonaja Marka, która według strony internetowej firmy zajmuje pierwsze miejsce wśród napojów alkoholowych Rosji oraz jest czwartym najlepiej sprzedającym się produktem na świecie pod względem ilościowym. W wytwórniach CEDC powstają także wódki Bols, Żubrówka i Spolica. Spółka Tariko produkuje natomiast wódkę Russian Standard.

GPW zawiesiła na początku września notowania CEDC, zanim spólka nie skoryguje wyników za 2010 i 2011. Natomiast do 30 września, albo tuż po tym terminie CEDC ma zakończyć swój wewnętrzny audyt. CEDC jest także notowany na amerykańskiej giełdzie Nasdaq.