Wydawnictwo HarperCollins Publishers osiągnęło porozumienie z Amazon.com i innymi firmami handlu elektronicznego, którego skutkiem będzie obniżenie cen na e-booki zgodnie z antymonopolową ugodą między rządem USA i niektórymi wydawcami książek – podaje agencja Bloomberg.

HarperCollins Publishers jest jednym z wiodących na świecie wydawnictw anglojęzycznych. Firma ma siedzibę w Nowym Jorku i wchodzi w skład koncernu News Corp., medialnego imperium Ruperta Murdocha. Utworzony w 1995 roku Amazon.com jest pionierem handlu elektronicznego na świecie.

Do porozumienia doszło po zaaprobowaniu w zeszłym tygodniu przez sąd wcześniejszej ugody amerykańskiego rządu z wydawnictwami Harper Collins, (News Corp.), Simon & Schuster (CBS Corp.) i Hachette Book (Lagardere SCA). Departament Sprawiedliwości pozwał wydawnictwa – wspólnie z innymi firmami, jak np. Apple – zarzucając im działanie w zmowie w celu ustalania cen na e-booki, co stanowi pogwałcenie prawa antymonopolowego w USA.

Ugoda pozwala detalistom na powrót do własnego kształtowania cen. Po aprobacie dokumentu przez sąd Amazon obniżył ceny na „szeroki asortyment tytułów HarperCollins” – oświadczyła Sarah Gelman, rzeczniczka Amazonu.