Liczba abonentów płatnej telewizji oferowanej przez 95 operatorów w 25 różnych krajach świata zwiększy się z 96,2 mln w 2007 roku do 140,9 mln w roku 2017 – podaje portal advanced-television.com.

Mimo utraty abonentów największym operatorem płatnej telewizji w Europie pozostaje UPC, należąca do amerykańskiej grupy medialnej Liberty Global. W Niemczech ton nadaje Unitymedia, czyli niemiecki oddział UPC – mówi Simon Murray, główny analityk firmy badawczej Digital TV Research.

Murray przypomina, że UPC/Liberty Global nie jest bynajmniej jedynym operatorem, który począwszy do 2011 roku doświadcza spadku abonentów. W istocie dotyczy to 31 na 95 operatorów, objętych badaniem, czyli jednej trzeciej wszystkich firm.

Dzieje się tak głównie z powodu coraz ostrzejszej konkurencji – albo ze strony innych płatnych platform telewizyjnych, jak IPTV czy satelita, albo ze strony „darmowych” wielokanałowych usług TV, takich jak naziemna telewizja cyfrowa, DTT oraz telewizja internetowa czy wideo.

Spadek abonentów najbardziej dotyka operatorów telewizji kablowej, która w różnych krajach posiada ogromną bazę subskrybentów telewizji analogowej. Chociaż większość z nich przejdzie na pakiety cyfrowe, dla części będzie to kusząca okazja do migracji do innych platform. Rosną bowiem szeregi konsumentów, którzy więcej nie chcą juz płacić za usługi telewizyjne i mogą skorzystać z oferty wolno dostępnej naziemnej telewizji cyfrowej, DTT.

W okresie objętym prognozą brytyjska telewizja satelitarna BSkyB (dostępna w Wielkiej Brytanii i Irlandii) spadnie z drugiego miejsca na trzecie w rankingu liczby abonentów, chociaż liczba jej klientów wzrośnie. Brytyjczyków zdetronizuje rosyjski operator Tricolor, któremu przybędzie co najmniej 5 mln nowych klientów w związku z czym i zajmie on drugie miejsce.

Całkowite przychody z abonamentów i telewizji na żądanie VoD wzrosły u 95 operatorów z kwoty 26 mld dolarów w 2007 roku do 33,7 mld dolarów w roku 2011. Ale wpływy te w 2017 roku osiągną jedynie poziom 35,4 mld dolarów prognozuje Digital TV Research.