Przychody z prywatyzacji sięgną zaplanowanych w budżecie 10 mld zł, jeśli dojdzie do realizacji przynajmniej jednej pierwotnej oferty publicznej, najprawdopodobniej Zespołu Ekonomii Pątnów-Adamów-Konin, oraz zakończenia mniejszych projektów prywatyzacyjnych, wynika z wypowiedzi wiceministra skarbu Pawła Tamborskiego.

"Mamy już blisko 8 mld zł z prywatyzacji. Spodziewam się, że jeśli wyjdzie jedno IPO, to będzie jeszcze 800 mln zł do 1 mld zł, co da nam 9 mld zł" - powiedział Tamborski dziennikarzom. Z jego słów wynika, że oprócz tego przychody z prywatyzacji byłyby zasilone dodatkowo z małych projektów.

Plany na 2012 rok zakładają 10 mld zł przychodów z prywatyzacji. Obecnie do IPO przygotowywany jest ZE PAK oraz Polski Holding Nieruchomości (PHN). Według wiceministra, bardziej prawdopodobna jest oferta ZE PAK. Pod koniec sierpnia Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) podało, że Skarb Państwa oraz akcjonariusze ZE PAK Konin zawarli porozumienie dotyczące sposobu przejęcia przez nich kontroli nad grupą.

Przewidziano w nim również, że debiut giełdowy ZE Pak będzie miał miejsce w listopadzie tego roku. Kilka tygodni temu minister skarbu Mikołaj Budzanowski zapowiadał, że chce, aby PHN zadebiutował na GPW jesienią, choć nie będzie sprzedawało tych akcji "za wszelką cenę", jeśli sytuacja na rynku będzie nieodpowiednia.