Wskaźnik PMI dla Polski w sierpniu 2012 roku spadł do 48,3 pkt. z 49,7 pkt miesiąc wcześniej - podał w poniedziałek w komunikacie HSBC.

"Najnowsze dane z badań polskiego sektora przemysłowego przeprowadzone przez Markit dla HSBC wskazały na utrzymujące się spowolnienie w polskim sektorze przemysłowym. Spadek ten pogłębił się, ponieważ zarówno wielkość produkcji, jak i liczba nowych zamówień zmalały w szybszym tempie. Wzrost zatrudnienia został utrzymany, jednak tempo tego wzrostu było znikome. Firmy jeszcze bardziej ograniczyły aktywność zakupową oraz zapasy. Presja inflacyjna pozostała słaba, co częściowo uzasadniano silniejszym złotym" - napisano w komentarzu.

Sierpniowy odczyt jest drugim najsłabszym odczytem od trzydziestu pięciu miesięcy.

"Dane z sierpniowych badań zasygnalizowały kolejny spadek liczby nowych zamówień u polskich producentów. Liczba nowych zamówień spada nieprzerwanie od lutego, a w sierpniu tempo tego spadku dodatkowo przyspieszyło. Liczba nowych zamówień eksportowych ponownie spadła w większym tempie niż całkowita liczba nowych zamówień, częściowo w wyniku silniejszego złotego. W sierpniu wielkość produkcji w Polsce spadła czwarty miesiąc z rzędu, w tempie najszybszym od ponad trzech lat. Tempo tego spadku pozostało jednak nieco słabsze niż tempo spadku liczby nowych zamówień, ponieważ firmy kontynuowały wspieranie produkcji poprzez realizację istniejących zamówień. Zaległości produkcyjne zmalały piętnasty miesiąc z rzędu, w drugim najszybszym tempie tego okresu" - napisano.

Z badań wynika, że w sierpniu liczba środków produkcji zakupionych przez polskich producentów spadła siódmy miesiąc z rzędu.

"Tempo tego spadku przyspieszyło w porównaniu do lipca, jednak nie było tak wyraźne, jak w czerwcu, kiedy to osiągnęło najwyższą wartość od trzech lat. Firmy uzasadniały słabszą aktywność zakupową mniejszymi zapotrzebowaniami produkcyjnymi, a co za tym idzie, zapasy środków produkcji zmalały piąty miesiąc z rzędu" - napisano.

Analitycy HSBC piszą, że główną pozytywną informacją płynącą z najnowszych badań jest utrzymany wzrost poziomu zatrudnienia w sektorze przemysłowym. W sierpniu piąty miesiąc z rzędu odnotowano wzrost liczby nowych miejsc pracy, jednak tempo wzrostu zatrudnienia uległo spowolnieniu i było bardzo niewielkie.