Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk spodziewa się, że postępowanie ws. wniosku PGNiG o podwyżkę cen gazu w taryfie zostanie zakończone w pierwszej połowie września. Warunkuje to otrzymaniem w przyszłym tygodniu od PGNiG odpowiedzi na zapytanie ws. wniosku.

Prezes URE pod koniec czerwca informował w rozmowie z dziennikarzami, że PGNiG złożyło wniosek o podwyżkę cen gazu w taryfie. URE wysłał do PGNiG wniosek o wyjaśnienie ws. złożonej przez spółkę korekty taryfy cen gazu na ten rok. 6 lipca do URE wpłynęła odpowiedź PGNiG. URE wysłało jednak do PGNiG kolejne wnioski o wyjaśnienie.

PGNiG chce podwyżki taryfy, URE ma kolejne wątpliwości

"Chcę, żeby postępowanie zakończyło się jak najszybciej. Sądziłem, że już po uzyskaniu odpowiedzi na nasze drugie wezwanie będzie możliwe zakończenie postępowania. Stwierdziliśmy jednak po analizie odpowiedzi, że jest potrzeba uzyskania kolejnych wyjaśnień. W ubiegłym tygodniu skierowaliśmy do PGNiG nowe wezwanie. Spodziewam się, że w przyszłym tygodniu spółka udzieli nam odpowiedzi. Zakładam, że ta odpowiedź pozwoli nam na zakończenie postępowania. W takim wypadku będziemy je finalizowali. Jeśli wpłynie ta odpowiedź, to spodziewam się, że uda się zakończyć postępowanie w pierwszej połowie września" - powiedział PAP w czwartek Woszczyk.

Podkreślił, że jest jeszcze za wcześnie, aby powiedzieć, jakim wynikiem zakończy się postępowanie. "Przypomnę jednak, że przedsiębiorca ma taryfę zatwierdzoną do końca roku" - powiedział. Na początku sierpnia Woszczyk poinformował, że podchodzi wstrzemięźliwe do żądań PGNiG ws. korekty taryfy cen gazu.

Dla URE nie liczą się straty PGNiG ale jej koszty

Jak powiedział Woszczyk dziennikarzom, strata, którą wykazało PGNiG w wynikach finansowych za II kwartał nie będzie miała decydującego wpływu na podjęcie przez niego decyzji dotyczącej taryfy.

"Sprawa jest jednoznaczna. Ocenie podlegają koszty, na jakich kalkuluje przedsiębiorstwo swoją taryfę. (...) Wynik finansowy, jaki uzyskało przedsiębiorstwo w danym okresie, jest oczywiście elementem, który warto brać po uwagę, ale nie jest to czynnik decydujący" - wyjaśnił. Dodał, że w ocenie wniosku "uwzględni tę informację".

PGNiG miało w II kwartale 2012 r. 310,1 mln zł skonsolidowanej straty. Jak podała w czwartek spółka, słabe wyniki są efektem wysokich kosztów zakupu gazu, których nie wyrównała wprowadzona z końcem marca nowa taryfa gazowa.

Gaz już od marca zdrożał od 7 do 15 procent

URE w połowie marca tego roku zatwierdził nową taryfę gazową dla PGNiG. Nowy cennik zakłada wzrost cen dla odbiorców przemysłowych o ok. 15 proc., a dla domowych o 7-10 proc., wprowadzono od 31 marca.