Jeden z dyrektorów Facebooka sprzedał większość swoich udziałów operatora największego na świecie portalu społecznościowego po wygaśnięciu ograniczeń dotyczących wewnętrznych inwestorów. Jego zyski przekroczyły już w sumie 1 mld dolarów – podaje agencja Bloomberg.

Peter Thiel, który jest jednym z pierwszych inwestorów w Facebooka, sprzedał w zeszły czwartek i piątek około 20,1 mln akcji, a wpływy z obu transakcji wyniosły 395,8 mln dolarów – wynika z opublikowanych wczoraj dokumentów SEC, amerykańskiej komisji papierów wartościowych i gield. Wcześniej, podczas giełdowego debiutu Facebooka wpływy Thiela osiągnęły 640,1 mln dolarów.

Inwestując 500 tys. dolarów w 2004 roku Thiel został obecnie wiodącym beneficjentem zysków z Facebooka. Późniejsi inwestorzy nie odnieśli już takich korzyści, tym bardziej, że akcje firmy straciły połowę wartości w porównaniu z ceną debiutu z 18 maja.

W zeszłym tygodniu Facebook zniósł ograniczenia na sprzedaż 271,1 mln akcji. Do końca listopada insiderzy, czyli wewnętrzni inwestorzy, będą mogli wprowadzić do giełdowego obrotu kolejną partię 1,44 mld akcji.

Thiel był współzałożycielem firmy PayPal, gdzie pełnił funkcję dyrektora wykonawczego do czasu przejęcia spółki przez EBay za 1,5 mld dolarów w 2002 roku. Swój majątek zainwestował w utworzenie funduszu hedżingowego Clarium Capital Management, lokował także pieniądze w start-upy. Jednym z takich start-upów był Facebook, który w 2004 roku funkcjonował jako serwis społecznościowy dla amerykańskich kampusów. Thiel dołożył się także w 2006 roku do kwoty 25 mln dolarów, zasilającej Facebooka, kiedy spółka była wyceniana na 500 mln dolarów.

Podczas porannej sesji Nasdaqa notowania Facebooka spadły o 1 proc. do stawki 19,94 dolarów za akcję wobec 20,01 dolarów na poniedziałkowym zamknięciu w Nowym Jorku.