Nowojorskie biblioteki oferują seniorom szkolenia w zakresie obsługi Facebooka i innych "trudnych" aspektów współczesnej rzeczywistości wirtualnej, takich jak wyszukiwarka Google'a czy książki elektroniczne.

Chętnych do nauki nie brakuje, zdarzają się nawet dziewięćdziesięciolatkowie.

Uczestnicy szkolenia "Facebook dla seniorów" zwracają uwagę, że ich dzieci i wnuki nie korzystają już tak często z e-maila. Żeby się z nimi komunikować, rodzice i dziadkowie chętnie poznają więc tajniki portalu społecznościowego, uczą się, jak założyć tam swój profil, umieszczać na nim fotografie, nawiązywać kontakty ze starymi przyjaciółmi i zdobywać nowych, poznają zagadnienia związane z prywatnością w sieci.

Według think tanku Pew Research Center ponad połowa Amerykanów online to ludzie w wieku co najmniej 65 lat. 87 bibliotek w Nowym Jorku pomaga im w zdobyciu bądź udoskonaleniu umiejętności niezbędnych do sprawnego i bezpiecznego korzystania z internetu.

W bibliotece Spuyten Duyvil w dzielnicy Bronx najstarsza kursantka miała 97 lat. Prowadzący tam zajęcia z Facebooka Josh Soule powiedział, że nierzadko seniorzy radzą sobie lepiej niż im się wydaje. Brakuje im jednak pewności siebie, więc potrzebują wsparcia i paru dobrych rad praktycznych.

36-letni Soule organizuje też szkolenia w zakresie podstaw obsługi komputera oraz obsługi urządzeń mobilnych, takich jak smartfon czy tablet. Opowiada o starszej pani, która przyszła na zajęcia, ponieważ chciała się dowiedzieć, jak funkcjonuje jej iPhone i iPad, by w końcu zacząć z nich korzystać. Owa pani zapisała się też na kursy wiedzy o książkach elektronicznych.