Dwie trzecie zapowiedzianych redukcji zostanie zrealizowane poza granicami USA. Google chce także zamknąć jedną trzecią spośród 90. placówek Motoroli oraz uprościć ofertę jej mobilnych produktów. „Te zmiany mają na celu powrót działu produkcji urządzeń bezprzewodowych Motoroli do rentowności” – wyjaśnia Google w komunikacie.

Larry Page, który w zeszłym roku objął kierownictwo w Google, zabiega o zwiększenie efektywności w chwili, gdy firma wkracza także na rynek produkcji urządzeń. Właściciel największej na świecie wyszukiwarki internetowej sfinalizował w maju przejęcie Motorola Mobility, zwiększając swój portfel patentów i rzucając konkurencyjne wyzwanie firnie Apple.

W raporcie kwartalnym uwzględniającym wyniki Motoroli, Google stwierdził, że spółka zwiększyła jego przychody o 1,25 mld dolarów na ogólna kwotę 12,2 mld dolarów. Google planuje wykorzystać Motorolę do produkcji smartfonów i tabletów, co może przyczynić się do zwiększenia innowacyjności w biznesie mobilnym – powiedział Dennis Woodside, kierujący Motorolą.

W zeszłym roku Motorola wprowadziła na rynek 20 smartfonów, co według Woodside’a jest zbyt dużą ofertą, gdyż lepiej jest skoncentrować się na kilku mocnych pozycjach i ich marketingu.