"Jesteśmy już w drugiej części żniw. Z całą pewnością można powiedzieć, że zbiory zbóż będą niższe niż przed rokiem. Przewiduje się, że wyniosą one 22,8-23,5 mln ton, bez kukurydzy. Nie widzimy w tym zakresie większych problemów" - powiedział w środę na konferencji prasowej Kalemba.

Minister podkreślił, że bardzo dobrze wyglądają plantacje kukurydzy. Według szefa resortu bilans zbóż będzie zrównoważony. Przypomniał, że zapasy zbóż z poprzedniego okresu wynoszą ok. 4 mln ton.

Resort rolnictwa ocenia, że zbiory w br. będą o 3-6 proc. niższe niż w 2011 r. Według GUS, w 2011 r. wyniosły one ogółem 26,8 mln ton.

Według Krajowej Federacji Producentów Zbóż, stan zaawansowania żniw jest zróżnicowany, dotychczas najwięcej skoszono zbóż na południu Polski. Według stanu na 2 sierpnia br. w woj. opolskim zebrano już 70 proc. zbóż, w woj. podkarpackim - 80 - proc., w woj. śląskim - ponad 50 proc., w woj. lubelskim - ok. 40 proc., 35 proc. - woj. wielkopolskim. Dotychczas niewiele skoszono w woj. podlaskim i zachodniopomorskim. Zebrano ziarno jest często wilgotne i wymaga dosuszenia.

Dobra jakość ziarna

W ocenie Izby Zbożowo-Paszowej jakość tegorocznego ziarna jest dobra. Udział pszenicy i żyta o jakości konsumpcyjnej z zbiorach będzie większy niż przed rokiem. Pszenica ma wysokie parametry jakościowe - zawartość glutenu i liczbę opadania. Nieco gorsze są inne parametry zboża.

Zdanych resortu rolnictwa wynika, że w drugiej połowie lipca nastąpił wzrost skupu zbóż konsumpcyjnych. Ministerstwo ocenia, że w tym roku skupem będzie zajmowało się ok. 120 podmiotów, a w sektorze młynarskim będzie funkcjonowało 750 firm.

Elewarr może pomieścić 650 tys. t zbóż

Kalemba poinformował, że państwowa spółka Elewarr będzie skupowała od rolników rzepak i zboża i zapewnił, że nie będzie kłopotów z otrzymaniem zapłaty za ziarno. Spółka ta dysponuje powierzchnią magazynową, która może pomieścić 650 tys. ton zbóż.

Ceny zbóż będą wysokie

Zdaniem ekspertów resortu rolnictwa ceny zbóż będą odzwierciedlały tendencje światowe. Ocenili, że z powodu niższych zbiorów ceny będą wysokie.

Prognozuje się, że pszenica konsumpcyjna we wrześniu może kosztować 800-840 zł/t, w grudniu - 820-870 zł/t. Cena żyta może wahać się od 710-770 zł/t.

Pod koniec lipca średnia cena pszenicy konsumpcyjnej wynosiła ok. 1 tys. zł za tonę, a żyta - ok. 845 zł/t.