Ważą się losy jednej z dwóch największych spółek petrochemicznych w Polsce - koncernu Lotos. Jak poinformował minister skarbu, który spotkał się z zarządem firmy, po zakończeniu etapu rozbudowy i modernizacji, przyszedł czas ustalenia strategii na najbliższe lata. Jak twierdzi minister, obejmie ona rozbudowę własnych aktywów wydobywczych i sieci stacji benzynowych.

Mikołaj Budzanowski, minister Skarbu Państwa, spotkał się w Gdańsku z zarządem Grupy Lotos. Tematem rozmów były kluczowe kwestie związane z dalszym rozwojem pomorskiego koncernu. Jak poinformowano w komunikacie, minister zwiedził również instalacje wybudowane w ramach Programu 10+ oraz niedawno uruchomioną instalację do produkcji ksylenów.

Przedmiotem spotkania z zarządem Grupy Lotos była w głównej mierze strategia spółki na lata 2011-15.

"Skończył się pewien etap rozbudowy i modernizacji rafinerii. Teraz czas na kolejne wyzwania, jak rozbudowa portfela własnych aktywów wydobywczych, jak też i segmentu retail. Jednocześnie Lotos powinien wykorzystać atuty w postaci lokalizacji, bycia właścicielem nowoczesnej rafinerii i coraz szerszego dostępu do własnych złóż. Program 10+ postrzegam jako sukces, ale jednocześnie jako wstęp do budowy silnego koncernu naftowego - powiedział na spotkaniu minister Budzanowski.

Podczas wizyty na terenie rafinerii minister skarbu oglądał także uruchomioną w ubiegłym tygodniu nowoczesną instalację rafineryjną do produkcji ksylenów, której zdolności produkcyjne wynoszą ponad 120 tys. ton ksylenów rocznie.

Minister Budzanowski zapoznał się również z efektami Programu 10+, którego celem było zwiększenie zdolności przerobowych ropy naftowej przez Grupę Lotos z poziomu 6 mln ton do 10,5 mln ton.