W czerwcu odbędą się rozmowy PGNiG i PKN Orlen z przedstawicielami kanadyjskich spółek ws. potencjalnej współpracy przy poszukiwaniu gazu z łupków - powiedział w czwartek minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Dodał, że chodzi np. o Nexen, Talisman i Encanę.

"Jeszcze w czerwcu będą kolejne rozmowy z przedstawicielami tych spółek, wtedy będziemy mieli dalsze ustalenia" - powiedział Budzanowski.

Wśród kanadyjskich spółek, z którymi będą rozmawiać PGNiG i Orlen, Budzanowski wymienił Nexen, Talisman i Encanę.

W połowie maja prasa informowała, że Lotos, PKN Orlen i PGNiG planują nawiązanie strategicznego partnerstwa z firmami Talisman i Encana przy poszukiwaniach gazu łupkowego.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla Exxon Mobil, Chevron, Marathon, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

PKN Orlen to jedna z największych korporacji przemysłu naftowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Zajmuje się przerobem ropy na benzyny bezołowiowe, olej napędowy, olej opałowy, paliwo lotnicze, tworzywa sztuczne i wyroby petrochemiczne. Zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. W 2011 r. łączny przerób ropy w Grupie Orlen wyniósł blisko 27,8 mln ton.

PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo) jest jednym z największych i najstarszych przedsiębiorstw w Polsce. Spółka zajmuje się m.in. wydobyciem gazu ziemnego i ropy w kraju.