W pierwszym półroczu 2012 r. działalność zakończyło 417 firm. To o 20 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku i aż 106 proc. więcej niż w przedkryzysowym 2008 r. – wynika z danych firm Coface Poland i Bisnode Polska.
– To najwyższa liczba bankructw w ostatnich czterech latach. W całym 2012 r. liczba upadłości może przekroczyć 800, co będzie najgorszym wynikiem od ośmiu lat – twierdzi Tomasz Starzyk z Bisnode Polska.
Wzrost upadłości nastąpił niemal we wszystkich sektorach gospodarki. Najbardziej widoczny jest w budownictwie. Jak wynika z danych Coface Poland, ponad setka firm, które w tym roku przestały istnieć (czyli 24 proc.!), działała właśnie w tym sektorze. – Głęboki kryzys dotknął sektor w znacznym stopniu odpowiedzialny za przygotowanie do Euro 2012 – podkreśla Paweł Tobis, wiceprezes Coface Poland. Jedną z głównych przyczyn upadków firm budowlanych jest oparcie systemu przetargów publicznych na schemacie „cena ponad jakość”. Szczególnie mocno odczuły to firmy znajdujące się niżej w łańcuchu powiązań – zleceniobiorcy dużych spółek. Ich pozycja nie pozwalała na dyktowanie warunków.