Miedziowy gigant ma współfinansować wiercenia, zamierza też – jak mówił nam Herbert Wirth, prezes KGHM – uczestniczyć w pracach poszukiwawczych, by zebrać potrzebne doświadczenie.

Niewykluczone, że tego samego dnia podobne kontrakty PGNiG zawrze ze spółkami energetycznymi – PGE, Tauronem i Eneą. Na razie strony nie zdecydowały jeszcze, czy PGNiG ostatecznie będzie podpisywał umowy z każdą ze spółek osobno, czy też wszystkie strony podpiszą jeden kontrakt. – Rozmowy w tej sprawie trwają i są bliskie finiszu. W piątek powinno być już wszystko jasne – zdradza nam osoba znająca szczegóły sprawy.

Współpraca spółek związanych ze Skarbem Państwa to efekt zarządzonej przez Mikołaja Budzanowskiego, ministra skarbu, intensyfikacji poszukiwań gazu łupkowego, która ma doprowadzić do jak najszybszego przejścia do fazy wydobycia.

Koncesja Wejherowo, na której PGNiG ma współpracować z partnerami, jest jedną z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie posiada PGNiG. Według ekspertów należy do najbardziej perspektywicznych.