Prezydent USA Barack Obama wezwał w poniedziałek premiera Grecji Antonisa Samarasa do wdrożenia w swoim kraju reform w ścisłej współpracy z eurogrupą i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, wyrażając jednocześnie poparcie dla nowego koalicyjnego rządu greckiego.

W rozmowie telefonicznej Obama powiedział Samarasowi, że Grecja powinna pozostać w strefie euro i zapewnił, że Stany Zjednoczone udzielą pomocy, by tak się stało - podały źródła rządowe w Atenach.

Z kolei komunikat Białego Domu głosi, że amerykański prezydent pogratulował greckiemu premierowi zwycięstwa w wyborach oraz sformowania rządu.

Obama "wyraził zadowolenie z determinacji pana Samarasa, by zmierzyć się z sytuacją gospodarczą, i wezwał do ścisłej współpracy z Unią Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i MFW w celu wdrożenia programu reform w Grecji" - napisano w komunikacie.

Nazajutrz po sformowaniu rządu 61-letni Samaras został hospitalizowany z powodu kłopotów z okiem. Z tego powodu nie będzie on obecny na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli w czwartek-piątek. Po operacji oka premier opuścił w poniedziałek szpital i odbywa rekonwalescencję. Obama przekazał mu życzenia szybkiego powrotu do zdrowia.

Nową większościową koalicję rządową w Grecji tworzą kierowana przez Samarasa konserwatywna Nowa Demokracja, socjalistyczny ruch PASOK i jako najmniejszy partner Dimar.