W kwietniu inflacja roczna wyniosła 4,0% r/r.
Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że roczne ceny towarów i usług wzrosły w poprzednim miesiącu o 3,8 proc. i o 0,4 proc. licząc miesiąc do miesiąca.
Osiągnięcie celu inflacyjnego - 2,5 proc. - nadal jednak dalekie
Roczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju br. wyniósł 3,6 proc. i nadal znajdował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej.
Najbardziej zdrożały opłaty mieszkaniowe, związane z transportem (paliwa) i niestety żywności
"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 5,8 proc.), transportem (o 8,1 proc.), a także wzrost cen żywności (o 2,5 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,50 pkt proc., 0,73 pkt proc. i 0,57 pkt proc." - napisano w komunikacie GUS.
Staniała za to odzież i obuwie
Dodano, że "niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,6 proc.) obniżyły wskaźnik w tym okresie o 0,23 pkt proc.".
W komentarzu GUS wskazano, że "w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen". "Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem (w ujęciu miesiąc do miesiąca - PAP) miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 0,8 proc.) oraz wzrost opłat związanych z mieszkaniem (o 0,1 proc.), które podniosły wskaźnik odpowiednio o 0,18 pkt proc. i 0,03 pkt proc." - napisano.