Cykl wymiany telewizorów na świecie zmniejszył się w zeszłym roku z 8,4 lat do 6,9 lat. Jako główne powody wskazuje się spadające ceny, szerszą gamę rozmiarów oraz chęć korzystania z najnowszych technologii – wynika z raportu firmy NPD DisplaySearch.

W raporcie zbadano plany konsumentów dotyczące kupna odbiorników TV na 14 różnych rynkach. Okazuje się, że w przyszłym roku 31 proc. gospodarstw domowych zamierza wymienić obecny telewizor, a 22 proc. planuje kupno dodatkowe nowego odbiornika TV – relacjonuje portal advanced-television.com.

Wymieniamy na większe

Najważniejszym kryterium wymiany TV niemal we wszystkich krajach jest pragnienia posiadania odbiornika o większych rozmiarach, a w dalszej kolejności – z płaskim ekranem i lepszą jakością obrazu. Chociaż cena nie figuruje wśród trzech najważniejszych powodów wymiany, raport stwierdza, że odegrała ona znaczącą role przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Wymieniamy bo nowocześniejsze

W miarę spadku cen telewizorów i kurczenia się marzy zysku, ważnym czynnikiem pobudzającym do kupna staje oferowanie nowych kategorii odbiorników. Takie nowości, jak telewizja 3D lub odbiorniki z połączeniem do Internetu mogą skłaniać konsumentów do szybszej wymiany odbiorników TV. Ale raport NPD DisplaySearch podkreśla, że nowinki te odgrywają marginalną rolę przy wyborze nowego TV i nie stanowią dostatecznie silnej motywacji do zakupu nowocześniejszego odbiornika.

Przeciętny wiek podstawowego telewizora w domu sięga od 4 do 7 lat, przy czym najstarsze odbiorniki, liczące 6,7 lat, są w Indiach, a najnowsze liczące 3,5 roku – w chińskich miastach.