Ponad 300 przedstawicieli biznesu z Polski i Chin spotkało się w środę w Pekinie. Polsko-Chińskie Forum Ekonomiczne otworzył wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, który podkreślał coraz bliższą współpracę państw UE z Chinami.

Jak poinformował w środę resort gospodarki, Pawlak mówił podczas swojego wystąpienie na Forum, że Polska odgrywa coraz ważniejszą rolę we współpracy gospodarczej Unii Europejskiej z Chinami, a Chiny doceniają potencjał naszego kraju i szukają kontaktów biznesowych z polskimi eksporterami.

Zdaniem wicepremiera zainteresowanie Chińczyków naszym krajem wynika z dobrych prognoz wzrostu gospodarczego dla Polski oraz danych dotyczących konsumpcji i poziomu życia.

Wicepremier Pawlak przypomniał, że 25 kwietnia wraz z ministrem handlu Chen Demingiem podpisał polsko-chińskie memorandum w sprawie współpracy małych i średnich przedsiębiorstw obu krajów. "Takie przedsiębiorstwa odgrywają ważną rolę w zwiększaniu obrotów handlowych między naszymi krajami. (...) Firmy te chętnie podejmują m.in. współpracę technologiczną i naukowo-badawczą. Dlatego w Szanghaju utworzyliśmy centrum inkubacji dla małych polskich przedsiębiorstw" - powiedział minister gospodarki.

Zdaniem Pawlaka polscy biznesmeni coraz chętniej prowadzą działalność gospodarczą na chińskim rynku. "Grupa przedsiębiorców m.in. z KGHM, Seleny i innych firm funkcjonujących w Chinach podjęła starania o reaktywację Polskiej Izby Handlowej w Szanghaju (...) Widzą w tym kraju duży potencjał i możliwości rozwojowe dla swojej działalności - ocenił wicepremier cytowany w komunikacie.