Wicepremier Pawlak ocenił, że polsko-chińska współpraca energetyczna pomoże Polsce w podniesieniu niezależności energetycznej i ograniczeniu emisji, a Chinom w dywersyfikacji źródeł energii.

Chiny liderem w produkcji ogniw słonecznych

Wicepremier Pawlak i minister Miao Wei zgodzili się co do możliwości współpracy Polski i Chin w zakresie odnawialnych źródeł energii. - Chiny w ostatnim czasie intensywnie rozwijają energię pochodzącą z OZE, czego wymiarem jest m.in. pozycja światowego lidera w produkcji ogniw słonecznych oraz przynależność do grona największych producentów turbin wiatrowych - podkreślił chiński minister przemysłu i informatyzacji.

Również wicepremier Pawlak zadeklarował, że Polska jest zainteresowana chińskimi inwestycjami w obszarze energii odnawialnej. - Ma to szczególne znaczenie w obliczu wzrastającego znaczenia OZE w polskim bilansie energetycznym - powiedział. - Naszym celem jest również rozwój współpracy w zakresie promocji zrównoważonego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii - dodał.

Wicepremier Pawlak zaznaczył też, że Polska jest dobrym miejscem do prowadzenia biznesu ze względu na swoje położenie geograficzne w centrum Europy Środkowo-Wschodniej i pozycję silnego reprezentanta tego regionu. - Utworzyliśmy 14 specjalnych stref ekonomicznych, które oferują ulgi podatkowe dla przedsiębiorców działających na ich terenie - poinformował wicepremier. - Inwestorzy mogą także liczyć na nieźle wykształconych polskich pracowników, specjalistów i naukowców - dodał.

Minister Miao Wei docenił z kolei starania polskiego rządu, który zachęca rodzime firmy do eksportowania towarów i usług do Chin. - Cieszy nas wsparcie, jakiego Polska udziela swoim firmom, aby mogły skutecznie funkcjonować na chińskim rynku - zaznaczył minister Miao. - Niedawno uruchomiony portal gochina.pl pomoże waszym przedsiębiorcom zdobyć rzetelne informacje o warunkach prowadzenia działalności w Chinach, potrzebne do debiutu na naszym rynku - dodał.

Wicepremier Pawlak zaprosił ministra Miao Wei do Polski z misją gospodarczą chińskich firm, zainteresowanych współpracą z polskimi przedsiębiorcami i inwestowaniem w naszym kraju. Minister Miao Wei przyjął zaproszenie i obiecał przedstawić ten pomysł chińskim stowarzyszeniom przedsiębiorców.