Spółka PGNiG Poszukiwania może zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2013 roku - poinformowała PAP prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa.

"Realnym terminem przeprowadzenia oferty i debiutu spółki na giełdzie jest przełom pierwszego i drugiego kwartału 2013 roku. Obecnie rozpoczęły się procesy konsolidacyjne, które mają doprowadzić do powstania jednego podmiotu z kilku firm" - powiedziała prezes.

Dodała, że PGNiG chce zachować udział, który zagwarantuje spółce zachowanie "władztwa korporacyjnego" w nowym podmiocie.

Oferta będzie obejmowała zarówno akcje sprzedawane przez spółkę matkę, jak i papiery nowej emisji.

"PGNiG Poszukiwania musi się samodzielnie rozwijać. Firma potrzebuje nowoczesnego, bardzo dobrego i kosztownego sprzętu. Aby się w niego zaopatrzyć, musi pozyskać kapitał w drodze emisji nowych akcji" - powiedziała Piotrowska-Oliwa.

Obecnie trwają wyceny podmiotów, które zostaną wniesione do spółki.

O powołaniu spółki PGNiG Poszukiwania zdecydują akcjonariusze PGNiG na walnym, zwołanym na 6 czerwca. Do nowego podmiotu mają zostać wniesione spółki poszukiwawcze i serwisowe grupy: Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło, Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków, Poszukiwania Nafty i Gazu Nafta, Poszukiwania Naftowe Diament i Zakład Robót Górniczych Krosno.