"Europejski Kongres Finansowy to debaty, których celem jest nie tylko identyfikacja najbardziej aktualnych wyzwań pojawiających się przed współczesną gospodarką, ale również propozycje ich rozwiązania. To również debaty o przyszłości, bezpieczeństwie i stabilności Unii Europejskiej" - poinformował prof. Leszek Pawłowicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku, organizującego seminarium.

Zdaniem Pawłowicza kryzysy skłaniają do pytań o "racjonalność i bezpieczeństwo" systemów ekonomicznych.

"Model gospodarczy Unii Europejskiej charakteryzuje się ograniczoną konkurencją i rozwiązaniami regulacyjnymi umożliwiającymi hazard moralny na dużą skalę" - ocenił wiceprezes IBnGR.

Podczas II Europejskiego Kongresu Finansowego zaplanowano ponad 20 paneli dyskusyjnych.

W środowej debacie inauguracyjnej pt. "Jak przezwyciężyć kryzys zaufania na rynkach finansowych?" wystąpią m.in. b. premier Jan Krzysztof Bielecki, prezes PKN Orlen Jacek Krawiec, prezes PGE Krzysztof Kilian, prezes GPW Ludwik Sobolewski; a także m.in. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Joaquin Almunia, komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski i minister finansów Estonii Juergen Ligi.

W czwartek gościem sopockiego forum będzie członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego Joerg Asmussen.

Podczas II Europejskiego Kongresu Finansowego odbędą się też m.in. debaty pt. "Właściwa struktura kapitału i finansowania w bankach", "Co dalej z globalnym i polskim rynkiem kapitałowym?", "Konkurencyjność spółek strategicznych a struktura właścicielska", "Inwestycje w energetykę - klucz do poprawy sytuacji gospodarczej?", "Kto i jak sfinansuje wydobycie gazu łupkowego w Polsce?".