Sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych w aptekach (mierzona w złotych) na poziomie cen detalicznych brutto) spadła po 18 tygodniach 2012 roku o blisko 10% r/r i wyniosła ponad 9,3 mld zł, szacuje firma badającą rynek farmaceutyczny IMS Health.

"Po ponad 4 miesiącach tego roku całkowita sprzedaż z aptek przekroczyła 9,3 mld złotych i była niższa od ubiegłorocznej o około 14 procent w ujęciu ilościowym, a wartościowo o blisko 10 proc." - czytamy w komunikaxie IMS Health.

"Od ponad czterech miesięcy wartość sprzedaży aptek nie wróciła trwale powyżej ubiegłorocznych wyników. Spadki widoczne są zarówno w ujęciu wartościowym – tu rynek spadł o prawie 10 proc., jak i ilościowym – o 14 proc.

W kwietniu średnia tygodniowa wartość rynku aptecznego była od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów złotych niższa niż rok wcześniej, co świadczy o bardzo powolnym odbudowywaniu się sprzedaży leków w aptekach" - powiedział ekspert IMS Health Marcin Gawroński, cytowany w raporcie.

IMS Health szacuje, że sprzedaż leków na receptę w aptekach nadal notuje niższą dynamikę niż całkowita sprzedaż aptek.

Na początku maja, narastająco po 18 tygodniach 2012 roku, sprzedaż tych leków wyniosła ponad 5 mld złotych i była o 15% (ponad 860 mln złotych) mniejsza niż rok wcześniej. W ujęciu ilościowym spadek sprzedaży leków na receptę wyniósł 12 proc.

W grupie produktów dostępnych bez recepty (OTC) IMS Health zanotował w ostatnich tygodniach kwietnia wzrosty sprzedaży w ujęciu wartościowym i ilościowym w porównaniu do ubiegłego roku.

Dzięki temu, narastająco po 18 tygodniach 2012 roku, wartość sprzedaży leków i innych produktów OTC była tylko o 2% niższa niż rok wcześniej i wyniosła niemal 3 mld złotych. Średnia cena produktów OTC wzrosła w tym okresie o blisko 1 złoty do 12,81 zł.