Umowa została podpisana w trakcie odbywających się w czwartek w Rzeszowie targów lotniczych Aviation Valley Expo Day & B2B Meetings. Na targach prezentują się firmy zrzeszone w klastrze Dolina Lotnicza.

Jak powiedział prezes Shiner International Jin Tao, firma na początek zamawiać będzie samoloty w niewielkich ilościach. "Gdy tylko uzyskamy wszelkie pozwolenie niezbędne do tego, aby maszyny mogły latać w Chinach, na pewno zwiększymy ilość zamówionych samolotów" - dodał.

Podkreślił, że chiński rynek jest ogromny i dopiero +uczy się+ przemysłu lotniczego. Tao zaznaczył, że umowa z Aero Kros to dopiero początek współpracy chińskiej spółki z polskimi przedsiębiorstwami.

Prezes Aero Kros Marian Zięba powiedział dziennikarzom, że umowa zakłada współpracę w zakresie produkcji i sprzedaży w Chinach śmigłowców Talon amerykańskiej konstrukcji - które są składane w krośnieńskiej spółce. "Następnym krokiem będzie podpisanie porozumienia o współpracy między naszymi firmami w zakresie sprzedaży ultralekkiego, dwuosobowego samolotu Czajka - naszej konstrukcji" - dodał.

Zdaniem Zięby, kontrakt z chińską spółką oznacza rozwój firmy. "Chodzi nie tylko o sprzedaż produktów na tamtym rynku, ale również inwestycję tutaj w kraju. I rozwinięcie tych projektów, które grupa naszych konstruktorów opracowała, a do tej pory brakowało środków na ich realizację" - mówił.

W najbliższym czasie dwa pierwsze śmigłowce Talon zostaną wysłane do Chin, gdzie będą prezentowane na targach lotniczych. Do rozpoczęcia sprzedaży w Chinach konieczne jest uzyskanie pozwoleń na loty dla śmigłowca.

"Gdy te formalności zostaną załatwione, to kolejne 50 śmigłowców wyślemy do Chin. Sądzę, że powinno to nastąpić na początku jesieni. Jeśli chodzi o samoloty Czajka, to na razie wysyłamy Chińczykom dwie sztuki" - powiedział Zięba.

Aero Kros z Krosna zatrudnia obecnie 60 osób. W zakładzie w Krośnie składany jest śmigłowiec Talon oraz produkowany jest samolot własnej konstrukcji - Czajka. Do tej pory firma sprzedała cztery śmigłowce oraz 10 samolotów.